Ռազմաարդյունաբերական համալիր ենք ստեղծո՞ւմ, թե՞ այդ մասին հարցազրույցների գրասենյակ
Կառավարության հետ հարցու պատասխանի ժամանակ, «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը Պնախարար Վիգեն Սարգսյանից հետաքրքրվեց, թե, եթե Հայաստանը վեց ամիս շարունակ շրջափակման մեջ մնա՝ կարո՞ղ է համապատասխան մարտական գործողութուններ իրականացնել:
«Ինձ հետաքրքում է, թե մենք ունե՞նք բավարար համապատասխան զինատեսակներն, այդ թվում սկսած փամփուշտներով եւ վերջացրած տանկերով, մենք կարո՞ղ ենք վեց ամիս կատարյալ շրջափակման պայմաններում  մարտական գործողություններ վարել՝ նկատի ունենալով ռազմավարական պաշարնների անհրաժեշտ չափաքանակը: Դուք ներկայացրել եք հաշվետվություն կառավարության գործունեության մասին, բայց այնտեղ չկա ցուցանիշ, որը կնշի պաշտպանական ոլորտի մասին: Այն թերակատարվել է 48 տոկոսով, այսինքն ստացվում է, որ մենք ռազմարդյունաբերական համալիր իրականության մեջ չենք ստեղծում»,-հարցրեց Նիկոլ Փաշինյանը, որին նախարարը պատասխանեց.
«ՀՀ զինված ուժերն այսօր գտնվում է մարտունակ վիճակում, ի վիճակի է կատարել իր առջեւ դրված մարտական խնդիրը: Ուշադրության կենտրոնում է նաեւ մատակարարվող զինատեսկաների որակը:  Պետք է վստահեցնեմ, որ մեր ռազմաարդյունաբերական համալիրը գտնվում է վերելքի վրա: Ռուսաստանում տեղի ունեցած ցուցահանդեսի ժամանակ Հայաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրը ճանաչվել է լավագույնը: Ձեր հարցում կա նաեւ պատասխաններ, որոնք չեմ կարող ասել, քանի որ պետական գաղտնիք է, բայց Ձեզ որպես պատգամավոր առանձին կասեմ»,-ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Այնուհետ, Փաշինյանը նշեց, որ կառավարության ցուցանիշերը ինչ-որ չափով հավատ չեն ներշնչում:
«Իմ մտավախությունն այն է, որ հանկարծ չպարզվի, որ ոչ թե ռազմաարդյունաբերական համալիր ենք ստեղծում, այլ ռազմաարդյունաբերական համալիր ստեղծողների մասին հարցազրույցներ տվողների գրասենյակ: Համենայնդեպս, այս ցուցանիշը նման մտավախություն առաջացնում է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: