Սա հայկական գերեզմանոց չէ. Թուրքիայում ազգայնամոլները մահացածին հանել են փոսից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Թուրքիայում ազգայնամոլները հարձակվել են քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության փոխնախագահ Այսել Թուղլուքի մոր հուղարկավորության թափորի վրա, գրում է t24.com.tr-ն:
Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցություն» խմբավորման հետ կապեր ունենալու համար ազատազրկված Այսել Թուղլուքը մոր հուղարկավորությանը մասնակցելու նպատակով 1 օրով և հատուկ թույլտվությամբ դուրս է եկել Քոջաելիի փակ ռեժիմի բանտից:
Հանգուցյալին հողին հանձնելու նպատակով սգո թափորը շարժվել է Անկարայի Ինջեքի գերեզմանատուն, որտեղ հավաքված մի խումբ ազգայնամոլներ հարձակվել են թափորի վրա և թույլ չեն տվել հուղարկավորություն իրականացնել: Պնդել են, թե այդ գերեզմանոցում նահատակներ են թաղված, այն ահաբեկիչների համար չէ:
«Սա հայկական գերեզմանոց չէ»,- հայտարարել են ազգայնամոլները և հանել են մահացածին արդեն փորված փոսի միջից:
Հարձակումից հետո Հաթուն Թուղլուքի մարմինը դուրս է բերվել գերեզմանից և տեղափոխվել այլ գերեզմանատուն:
Թուրքիայի կառավարության խոսնակ Բեքիր Բոզդաղը դատապարտել է ազգայնական խմբերի վարքն ու հայտարարել, որ նրանց արարքը հակասում է իսլամի արժեքներին: Թուրք պաշտոնյան խոստացել է, որ մեղավորներն անպայման կկրեն իրենց պատիժը, և տեղեկացրել, որ դեպքի հետաքննությունն արդեն ընթացքի մեջ: