Սերժ Սարգսյանն իր ելույթներում օգտվում է այլ կուսակցությունների ծրագրային դրույթներից
Այսօր «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ արտագաղթի թեմային:
«Մենք արձանագրում ենք, որ ժողովրդագրական միտումները մեր երկրում խիստ մտահոգիչ են եւ հետեւանք են քառորդդարյա օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ բազմաթիվ գործոնների։ Առաջիկա բոլոր տարիների մեր քայլերն ուղղվելու են Հայաստանում բնակչության բնական աճի տեմպերի ավելացմանը, արտագաղթի եւ ներգաղթի հարաբերակցության էապես վերափոխմանը։ ...Ակնհայտ է, որ միայն ծնելիության մակարդակի ավելացման, մարդկանց կյանքի տեւողության երկարացման եւ ժողովրդագրական պատկերը բարելավող մյուս քայլերով մենք այդ նպատակին դժվարությամբ կհասնենք ՝ չնայած այդ ուղղություններով հաստատակամորեն առաջ ենք գնալու։ Հետեւաբար՝ նպատակադրումը ենթադրում է գալիք 25 տարիների ընթացքում դեպի Հայաստան ներգաղթի լուրջ ցուցանիշների ձեռքբերում»,- իր ելույթում նշեց Սերժ Սարգսյանը։
Խնդիրն այն է, որ 2013 թվականին իր նախընտրական ծրագրում Սերժ Սարգսյանը ոչ մի ակնարկ չի արել ներգաղթի անհրաժեշտության մասին: Նման անհրաժեշտության մասին ակնարկ չկա նաեւ ՀՀԿ-ի՝ 2017 թվականի ԱԺ ընտրություններից առաջ մշակած նախընտրական ծրագրում:
Փոխարենը ներգաղթի եւ հայրենադարձության համար պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ծրագրի առանցքային կետն էր: Ծրագիրը մշակվել էր դեռեւս 2015 թվականի ամռանը: «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության առաջնային խնդիրը բնակչության թվի աճն է. ըստ այդմ, առաջիկա 20 տարիներին ՀՀ բնակչության թիվը պետք է կրկնապատկվի: Այս խնդրի լուծման կարեւորագույն միջոցներն են Հայաստանի Հանրապետությունից տեսանելի արտագաղթի դադարեցումը, Հին եւ Նոր Սփյուռքը ներկայացնող հայերի՝ դեպի Հայաստանի Հանրապետություն հայրենադարձության հարաճուն գործընթացի հարուցումը, ծնելիության աճը»,- նշված է այդ ծրագրում:
Հետագայում, 2017 թվականի ապրիլի երկուսի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ներգաղթի վերաբերյալ կետը ներառվեց «Ելք» դաշինքի նախընտրական ծրագրում, որի մասն է կազմում նաեւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը:
Փաստորեն՝ Սերժ Սարգսյանը իր ելույթներում «օգտվում է» այլ կուսակցությունների գաղափարներից, քանի որ ՀՀԿ-ն նույնիսկ ձեւականորեն չի կարողանում ստեղծված իրավիճակին համարժեք գաղափարներ գեներացնել: