Haqqin.az-ը ոգեւորությամբ ներկայացրել է հարցազրույցը Լեւոն Արոնյանի հետ
Ադրբեջանական haqqin.az կայքը մեծ ոգեւորությամբ է ներկայացրել իր հարցազրույցը հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանի հետ: Լրատվամիջոցը նշել է, որ Արոնյանը, երեւի թե, միակ հայ շախմատիստն է, որը շփվում է ադրբեջանական լրատվամիջոցների հետ, եւ հիշեցրել 2011 թ. աշխարհի թիմային առաջնության եւ 2012 թ. շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի ընթացքում նրա հետ հարցազրույցները: Այս անգամ նրանք Արոնյանին հարցեր տալու հնարավորություն են ստացել Թբիլիսիում ընթացող շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկության ժամանակ: Նա խոսել է իր ելույթների, ադրբեջանցի շախմատիստ Շախրիյար Մամեդյարովի հետ հարաբերությունների մասին:
«Մանկուց լավ հարաբերությունների ունեմ Շախրիյար Մամեդյարովի հետ: Հասկանալի է, որ խնդիրներ կան: Չես կարող ազատ շփվել: Գիտեմ, որ ձեզ համար դա խնդրահարույց է: Միշտ սիրել եմ նրա խաղաոճը: Մենք նման ենք իրար, երկուսս էլ ակտիվ ենք խաղում: Սովորաբար ես աջակցում եմ նրան իր ելույթների ժամանակ»,- ասել է նա:
Արոնյանը խոսել է նաեւ Ադրբեջանում անցկացվող մրցումներին մասնակցելու մասին: Նա նշել է, որ շախմատն այնպիսի մարզաձեւ է, որի ընթացքում կողմնակի, ավելորդ մտքերը կարող են խանգարել, իսկ Ադրբեջանում ամբողջությամբ կենտրոնանալը շատ բարդ է: Նա հիշել է 2015 թ. աշխարհի գավաթը, որում հաղթել է՝ նշելով, որ այդ ժամանակ չի կարողացել Բաքվում հանգիստ զբոսնել, ինչը լիցքաթափվելու համար շատ կարեւոր է: Նա հույս է հայտնել, որ մի օր հարեւան երկրի մայրաքաղաքում շրջելը խնդիր չի լինի: