Չի կարելի մեղադրել, որ եկեղեցի են կառուցում. Գարեգին Բ-ն հակադարձում է (տեսանյութ)
Եթե Հայաստանում կառուցվող եկեղեցիների համար ինչ-որ մեկը անազնիվ ճանապարհով է գումարները հայթայթել, ապա դրա համար գոյություն ունեն համապատասխան կառույցներ: Այս մասին Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
«Եկեղեցին կառուցվում է ազնիվ, նվիրական զգացումներով: Մենք չենք կարող մեզ իրավունք վերապահել քննելու, թե ինչ միջոցներով է: Եթե մեկն անազնիվ ճանապարհով է գումար հայթայթել, գոյություն ունի դատարան, գոյություն ունեն համապատասխան կառույցներ երկրում, ովքեր կարող են այդ երեւույթը բացահայտել եւ համապատասխան միջոցառումներ իրականացնել»,- ասաց Գարեգին Բ-ն:
Հարցին ՝ ճի՞շտ եք համարում, որ Հայաստանում ամենաճիշտ ներդրումը եկեղեցի կառուցելն է, Ամենայն հայոց կաթողիկոսը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ, որ ավելորդ է այդ հարցումը, որովհետեւ յուրաքանչյուր անձ, յուրաքանչյուր հայորդի, յուրաքանչյուր անհատ ունի իր նպատակը, իր ցանկությունը եւ իր ուխտը: Եւ գործում է համաձայն իր համոզումների, իր ցանկությունների, իր նպատակների եւ իր ուխտի: Եթե մեկը ցանկանում է եկեղեցի կառուցել, չես կարող նրան համոզել այլ շինություն կառուցելու: Եկեղեցին կառուցում է դպրոց, եկեղեցին կառուցում է այլ կրթական հաստատություններ, եկեղեցին կառուցում է եւ շատ բարեսիրական հաստատություններ: Չի կարելի այդպես մերկապարանոց հայտարարություններ անել եւ մեղադրանքներ հնչեցնել, որ եկեղեցի են կառուցում»: