Մինչ արտագաղթը չկասեցվի, ներգաղթ կամ հայրենադարձություն չի լինի. Ահարոն Շխրտմյան
«Հայաստանում կա արտագաղթ եւ այն մտահոգիչ ցուցանիշների է հասել. ու ոչ թե պետք է դրժել այդ փաստը, այլ համարձակ եւ թափանցիկ կերպով քննարկել ու գտնել այդ արտագաղթի դարմանը»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Հայ երիտասարդաց  ընկերակցութան ներկայացուցիչ Ահարոն Շխրտմյանն՝ անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի ժամանակ հնչած հայրենադարձության կոչերին: Նրա կարծիքով, եթե Հայաստանից արտագաղթի պատճառները չվերանան, չի կարելի խոսել ներգաղթի ու առավել եւս՝ հայրենադարձության մասին:
Armtimes.com-ի հարցին՝ Հայաստանում ծավալվող հասարակական-քաղաքական իրադարձություններն ինչպե՞ս են անդրադառնում սփյուռքահայերի տրամադրվածության վրա, ինչպե՞ս է ընդունվում հայաստանյան մի որեւէ զարգացում սփյուռքում, Ահարոն Շխրտմյանը պատասխանեց, որ հայաստանյան հասարակական-քաղաքական կյանքում քննադատելի շատ կետեր կան: Բայց նաեւ նրա համար անընդունելի է, որ որոշ սփյուռքահայ գործիչներ կամ կառույցներ պոպուլիստական ոճի քննադատություններ են հնչեցնում ու բացի քննադատությունից այլ բան չեն անում:
«Ես հարց պետք է տամ սփյուռքի այն կառույցներն ու կազմակերպությունները, որոնք ամեն անգամ քննադատում են Հայաստանի քաղաքական, հասարակական, տնտեսական, սոցիալական վիճակը, իրենց համայնքի, իրենց առօրյայի ու առօրյա գործելաոճի մեջ իրենք որքանո՞վ են ժողովրդավար, թափանցիկ, իրենք որքանո՞վ իրենց կառույցները չեն կառավարել մենատիրական հոգեբանությամբ: Այնպես որ այս ամբիոններն օգտագործելով ելնել ու ամբոխավարական քննադատություն ուղղել Հայաստանի իշխանություններին, առանց սահմանների ամեն ինչ քննադատել, ես այդպես ճիշտ չեմ համարում: Ես գտնում եմ, որ քննադատությունը պետք է լինի կառուցողական եւ արդար, այլ ոչ ամբոխավարական, պոպուլիստական: Թերություններ կա՞ն, իհարկե կան՝ ոչ ոք չի կարող ժխտել եւ ուրանալ դրանք, քննադատություններ պե՞տք է լինեն, անշուշտ պետք է լինեն, այս բոլորին համաձայն ենք: Բայց անգամ քննադատությունն էլ իր ձեւն ունի, որպեսզի կարողանանք ճիշտ քննարկել ու լուրջ մոտենալ մեզ հուզող հարցերին ու խնդիրներին»,- ասաց Ահարոն Շխրտմյանը:
Նա ուշագրավ դիտարկում արեց՝ նշելով, թե այսօր հայը Հայաստանից է գաղթում, բայց սփյուռքահայն էլ իր հայկական դիմագծից է դուրս գալիս, կորցնում է իր ինքնությունը, այսինքն՝ ինքն էլ է «արտագաղթում» իր հայկական ինքնությունից. իսկ այդ «արտագաղթը» կասեցնելու հարցում դեր ունեն հենց սփյուռքյան այդ քննադատող գործիչները: Ահարոն Շխրտմյանը հայտնեց, որ հայկական վարժարաններ ու դպրոցներ հաճախողների, առավել եւս՝ հայերեն խոսողների թիվը զգալի նվազել է: Վերջում նա նշեց՝ խնդիրները, հարցերը շատ են, լուծումները՝ դժվարին, եւ մեծ իմաստնություն է պետք, որպեսզի մատներս ճիշտ վերքի վրա դնենք, ու նաեւ շեշտեց՝ հայրենիքը հզորացնել պարտավոր ենք բոլորս: