Եթե Քրդստանն անկախանա, հայերենը պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ կունենա
Իրաքյան Քրդստանի անկախանալու դեպքում քրդերենը, արաբերենը, հայերենը, ասորերենն ու թուրքոմանների լեզուն պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ են ունենալու, հայտարարել են սեպտեմբերի 25-ին ընթացած անկախության հանրաքվեի Բարձրագույն խորհրդի անդամները, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Բարձրագույն խորհրդի անդամները ներկայացրել են քրդական ղեկավարության ծրագրերը, եթե ինքնավարությունն անկախություն ստանա Բաղդադից: Փաստաթուղթը երաշխավորում է տարածաշրջանում բնակվող բոլոր ազգային և կրոնական խմբերի հավասար ազգային, քաղաքական, կրոնական, մշակութային և վարչական իրավունքները:
Կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ ծրագիրը նաև նախատեսում է, որ բոլոր վերոնշյալ ժողովրդները կունենա լիակատար ներկայացվածություն պետական հաստատություններում, կլինեն անկախ պետության կառավարության իրական գործընկերները: Իսկ դաշնային համակարգի շրջանակում արաբները, եզդիներն ու թուրքոմաններն իրավունք կունենան ինքնուրույն ղեկավարներ իրենց տարածաշրջանները: