200-ի փոխարեն 600 աշակերտ. դասադուլ Աշտարակի Վարդգես Պետրոսյանի անվան դպրոցում
Աշտարակի Վարդգես Պետրոսյանի անվան հիմնական դպրոցի մանկավարժները դասադուլ են սկսել: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին, տեղեկանում ենք նրանց տարածած հայտարարությունից:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «2017թ. սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցավ Վ. Պետրոսյանի անվան հիմնական դպրոցի ծնողական խորհրդի նախագահների նիստ, որում որոշվեց ս/թ սեպտեմբերի 26-ից սկսել անժամկետ դասադուլ:
Մեր պահանջներն են ՝
1. դպրոցի հիմնանորոգում
2. տարրական դպրոցը անհապաղ տեղափոխել հարեւանությամբ գտնվող ավագ դպրոցի ազատ մասնաշենքերից մեկը»:
Այպիսով՝ ըստ դասադուլի մասնակիցները նշում են, ոչ խախտվել է երեխաների կրթություն ստանալու իրավունքը:
Թեև դպրոցը նախատեսված է 200 աշակերտի համար, այս պահին դպրոց հաճախում է 600 աշակերտ: Պատճառն այն է, որ դպրոցը հիմնական դպրոց է դարձել, և հարևանությամբ գտնվող ավագ դպրոցի՝ Նորայր Սիսակյանի անվան դպրոցի սաները հաճախում են այս դպրոց:
Ուսուցիչները պահանջում են, որ գոնե Նորայր Սիսակյանի անվան դպրոցի մասնաշենքի մի մասը տրամադրեն, որպեսզի բեռնաթափեն դպրոցը:
Հիմնական դպրոցի հիմնանորոգման հարցը բարձրացվում է արդեն մի քանի տարի, և պատճառը ոչ թե պատերի ոչ հաճելի գույնն է կամ ոչ այնքան նոր պատուհանները, այլ դպրոց կոչվելու համար առաջնային, կենսական անհրաժեշտություն համարվող պայմաններից մեկի՝ դասասենյակների բացակայությունը: