Ռուսաց լեզվի հայեցակարգը ստացել է 166 կողմ եւ 338 դեմ ձայն
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում, որտեղ հանրային քննարկման է դրված Հայաստանի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ռուսաց լեզվի դասավանդման հայեցակարգը, կա նաեւ փաստաթղթի օգտին կամ ընդդեմ արտահայտվելու հնարավորություն:
Հայեցակարգն այսօր՝ ժամը 19:02-ի դրությամբ, ստացել է 166 «կողմ» ձայն կամ արժանացել է քվեարկողների 33 տոկոսի հավանությանը: «Դեմ» ձայների քանակը 338-ն է, կամ հայեցակարգին դեմ է արտահայտվել քվեարկողների 67 տոկոսը:
«Եվս մեկ պատճառ՝ ռուսերենի դասավանդման այս հայցեկարգը շրջանառությունից հանելու համար։ Շատ երկար ժամանակ՝ շաբաթներ շարունակ այս նախագծի օգտին նշված կայքում քվեարկել էր այցելուների ոչ ավել, քան 10%-ը, 90%-ը հստակ դեմ էին։ Մի գիշերվա մեջ այս նախագծի օգտին կողմերի թիվը հասավ գրեթե 60%-ի։ Այս համակարգն էլ բարեհաջող պղծեցին, կրթության ոլորտի փաստաթղթին ոչ վայել գործընթաց»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Երեւանի ավագանու «Ելք» խմբակցության անդամ, կրթության, մշակույթի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Լեւոն Մկրտչյանն ինքը պետք է շահագրգռված լինի այդ հայեցակարգն օր առաջ շրջանառությունից հանելու համար հետագա խայտառակություններից խուսափելու համար»,- հավելել է նա:
Ռուսաց լեզվի առանձնացված հայեցեկարգից առաջ e-draft.am կայքում քննարկման էր ներկայացվել նաեւ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում օտար լեզուների դասավանդման հայեցակարգը: Այն ստացել է 0 կողմ եւ 0 դեմ ձայն: Դիտումների քանակը 710-ն է: Ռուսաց լեզվի հայեցակարգն ունի ավելի քան 11 հազար դիտում: