Գեղարքունիքում եւ Սյունիքում ձյուն է տեղացել. ընթանում են ճանապարհների մաքրման աշխատանքներ
Հոկտեմբերը Հայաստանում ձնառատ սկսվեց: Երեկ գիշեր ձյան տեղումներ են դիտվել Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքում, որը շարունակվել է նաեւ այսօր առավոտյան:
Լուսանկարում Գավառի ձյան սպիտակ շերտն է, որը հրապարակել է ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունն էլ հաղորդում է Սյունիքում տեղացած ձյան մասին: Նշվում է, որ հոկտեմբերի 4-ի առավոտյան Գորիս-Սիսիան եւ Շուռնուխ-Կապան ավտոճանապարհներին ձյուն է տեղացել:
Նշված ճանապարհները սպասարկող ճանապարհաշինական ընկերությունները կատարում են ճանապարհի մաքրման աշխատանքներ:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հոկտեմբերի 3-ին, հայտնի դարձավ, որ ձյուն է տեղացել Մեղրիի լեռնանցքում:
ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը armtimes.com-ին այդ առնչությամբ ասել էր, որ տարվա այս եղանակի համար դա նորմալ երեւույթ է: «Մեղրիի լեռնանցքը ծովի մակերեւույթից 2500 մ բարձրության վրա է, նորմալ է, որ ձյուն է տեղում»,- նշել էր նա:
Գավառի եւ Սյունիքի վերոնշյալ հատվածների վերաբերյալ նույնպես Սուրենյանն այսօր ասաց, որ ձյան տեղումները հատուկ են տարվա այս եղանակին:
Այդուհանդերձ, դրանք անսպասելի էին: Գագիկ Սուրենյանի խոսքով, տեղումներ կանխատեսված էին, բայց ոչ ձյան տեսքով:
Նա նշեց, որ իրենց կայաններից ստացված տեղեկություններով՝ Հայաստանի բնակավայրերից միայն Գավառում եւ Քաջարանում է ձյուն տեղացել: Ձյան տեսքով տեղումներ եղել են նաեւ Սյունիքի բարձլեռնային շրջաններում:
Առաջին ձյունը Հայաստանում դիտվել է սեպտեմբերին՝ Արագածի վրա:
Գավառում տեղացող ձյան մասին տեսանյութը ՖԲ էջում հրապարակել է Գեղարքունիքի մարզպետի խոսնակ Զոհրապ Եգանյանը: