ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի միանալու վերջնական որոշումը կախված է Հայաստանից. Պուտինի խորհրդական
«ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի միանալու վերաբերյալ վերջնական որոշումը կախված է Հայաստանից», - հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եվրասիական ինտեգրացիայի հարցերով խորհրդական Սերգեյ Գլազևը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները` նշելով, թե այս հայտարարությունն անակնկալ էր ու հավելում են` Գլազևն այնպես է ներկայացնում իրավիճակը, կարծես թե Ադրբեջանն արդեն անդամակցելու հայտ է ներկայացրել, եւ ամբողջ խնդիրը հենց այն է, թե Հայաստանը կարող է օգտվել վետոյի իրավունքից:
«Բարձրաստիճան ռուս պաշտոնյայի հայտարարությունն Ադրբեջանում զարմանք է առաջացրել, քանի որ պաշտոնական Բաքուն նույնիսկ միանշանակ և հստակ դիրքորոշում չի հայտնել ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ: Ավելին` Ադրբեջանում այդ հարց քննարկողներին ամենաքիչը հետաքրքրում է հարցի մասին Հայաստանի կարծիքը, քանի որ խոսքը տարածաշրջանային ձևաչափով արտաքին քաղաքական ռազմավարական համակարգի ձևավորման մասին է», գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արդյունաբերության ու էկոնոմիկայի փոխնախարար Սևինջ Հասանովան չէր բացառում Եվրասիական տնտեսական միությանն Ադրբեջանի անդամակցությունը` նշելով, որ Բաքուն հնարավոր է համարում ձեռնտու միություններին անդամացկությունը: Այդ պատճառով մենք նախ և առաջ պետք է վերլուծի նման կազմակերպություններին անդամակցելու դրական և բացասական կողմերը
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկը հայտարարել էր, որ ԵԱՏՄ-ն բավական գրավիչ միություն է շատ երկրների համար, եւ բազմաթիվ երկրներ հայտեր են ներկայացրել այդ միության հետ համագործակցելու համար, բայց Ադրբեջանը նման ցանակություն չի հայտնել։ «Բացի այդ, ԵԱՏՄ-ում բոլոր համաձայնությունների ձեռքբերման համար անհրաժեշտ է բոլոր անդամ պետությունների համաձայնությունը»,- ասել էր դեսպանը` հավելելով, որ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրեր են ստորագրվել Վիետնամի եւ Սերբիայի հետ, մշակվում են նաեւ նման համաձայնագրեր Իրանի, Հնդկաստանի, Մոնղոլիայի, Իսրայելի, Հարավային Կորեայի, Կամբոջայի եւ Սինգապուրի հետ։