Երբ Սերժ Սարգսյանը Գեղամյանին ասում էր դատարկ դհոլ,չէր մտածում կոռեկտության մասին.Փաշինյան
Այսօր՝ հոկտեմբերի 9-ին, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ «Ելք» խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու հարցը: Փաշինյանի խոսքով՝ ցանկություն չի եղել իր եւ Գեղամյանի միջեւ տեղի ունեցած միջադեպին այսպիսի հնչեղություն հաղորդել, սակայն իշխող ՀՀԿ-ի նմանօրինակ լռությունն այլ ելք չի թողել:
«Ես հակված չէի այդ ամենին այդքան հնչեղություն հաղորդելու: Սակայն, երբ ՀՀԿ-ն փորձում է այդքան կարեւորություն չտալ, լռություն պահպանել ու հստակ գնահատական չտալ, մենք որոշեցինք էթիկայի հանձնաժողովին դիմել: Այս միջադեպի մեջ քաղաքական ենթատեքստ կա այն առումով, որ բանավեճի մեջ պարտվողները չեն կարողանում հաղթահարել իրենց բարդույթը: ՀՀԿ-ն արձանագրում է, որ մեր հետագա բանավեճերում եւս հաջողությունների չի հասնելու»,- ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Փաշինյանը:
Հարցին, թե պատգամավորը դիմելո՞ւ է իրավապահներին, Փաշինյանն ասաց.
«Ես տուժող չեմ այս միջադեպում, դրա համար չեմ դիմում իրավապահներին: Սա հարձակվող եւ կարգի հրավիրվող հարաբերություն է, ոչ թե հարձակվող եւ տուժող հարաբերություններ»,- նշեց պատգամավորը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշելով Գեղամյանին ուղղված Սերժ Սարգսյանի դատարկ դհոլ արտահայտությունն ասաց, որ Արտաշես Գեղամյանը ՀՀԿ-ի համար լուրջ ասելիք չունեցող անձ է:
«Ա. Գեղամյանին, որպես անհեռանկար մարդու բրթել են առաջ, թե գնա ու մի բան արա: Նրանք ցանկացել են, որ մեր հարցերի տոնայնությունը փոխեն, բայց մենք իրերը կոչել ենք իրենց անուններով եւ շարունակելու ենք կոչել այդպես, հարկ եղավ նաեւ ազգանուններով ենք կոչելու: Չմոռանանք, որ քննարկվող հարցը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալն է: ՀՀԿ-ն խոսում է քաղաքական կոռեկտությունից, բայց Սերժ Սարգսյանը Գեղամյանին ասում էր դատարկ դհոլ, սա ի՞նչ կապ ունի կոռեկտության հետ»,- ասաց Փաշինյանը: