ԼՂ-ում ռազմական գործողություն վերսկսելու հավանականությունը չափազանց իրատեսական է. Քավանո
ԼՂ-ում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը չափազանց իրատեսական է և չկարգավորված հակամարտությունը շարունակում է մնալ լրջագույն միջազգային խնդիր, ասել է ԵԱՀԿ ՄԽ ԱՄՆ նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Հակամարտության կողմերն առայժմ չեն կարողանում ընդհանուր հիմք գտնել, ինչն անհրաժեշտ է կայուն խաղաղության հասնելու համար», ասել է Քավանոն:
Հոկտեմբերի 18-ին նա մասնակցելու է ԱՄՆ Կոնգրեսի անվտանգության հանձնաժողովում կայանալիք ԼՂ-ում ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման և այդ հարցում ԱՄՆ և ԵԱՀԿ դերի մասին լսումներին:
«Այդ լսումները ցույց են տալիս, որ ԱՄՆ օրենսդիրների շրջանակում հետաքրքրություն կա Հարավային Կովկասում զարգացումների մասով: Ինձ խնդրել են ներկայացնել ներկա իրավիճակի, ԱՄՆ և ԵԱՀԿ դերի վերաբերյալ իմ գնահատականը, ինչպես նաև խաղաղ կարգավորման հեռանկարները: Ես նաև կներկայացնեմ մի քանի տարբերակներ, որոնք կարելի կլինի օգտագործել հետագա բռնությունների հնարավորությունը նվազեցնելու նպատակով», - ասել է Քավանոն: