6 տարուց հին ավտոմեքենաների ներկրումը կարգելվի. Տիգրան Հովհաննիսյան
«Ավտովարորդների պաշտպանության լիգա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանն այսօր Երեւանի Էրեբունի վարչական շրջանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ իրենց չի գոհացնում տաքսու ոլորտին առնչվող հարցերի շուրջ կապի, տրանսպորտի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի հետ ունեցած քննարկումները:
Տիգրան Հովհաննիսյանի խոսքով, ավտովարորդները պահանջում են նախարարի հրաժարականը: «Բիզնես ցեղասպանություն է տեղի ունեցել տրանսպորտի նախարարության կողմից, երբ իրենք 15 հազար քաղաքացու ստիպեցին դեղին համարանիշերով 10 տարեկան մեքենա գնել, մեկ տարի հետո ասեցին, որ այդ տարեթիվ պետք չի, ժողովուրդը չի կարողանում 10 տարեկան մեքենա գնել: 15 հազար հոգի 10-ից 15 հազար դոլար կորցրեց, վարկերի տակ ընկավ»,- ասաց Տիգրան Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ պահանջում են կառավարությանը տաքսի ընկերություններին վերադարձնել կրած վնասը:
Խոսելով նախարարության մշակած օրեսնդրական նոր նախագծի մասին, որով սահմանվում է տաքսի վարելու համար ենթակա ավտոմեքենայի տարիքը, Տիգրան Հովհաննիսյանն ասաց, որ նախագծի համաձայն մեքենաները պետք է լինեն 6 տարի առաջ արտադրված: «Սա աբսուրդ է, ես գտնում եմ, որ նախարարը կաշառվել է խոշոր ավտոներկրողների կողմից, որոնք ուզում են այս աջ ղեկ մեքենաների խնդիրները լուծել: Նրանց գործը կանգնել է, ոչ մեկը սալոններից մեքենա չի գնում: ՊԵԿ նախագահը հայտարարեց, որ 21 հազարից 20 հազարը մինչեւ 5 հազար դոլարի մեքենաներն են, ժողովուրդն աղքատ է: Ավտոներկրողներն էլ գտնում են, որ եթե աջ ղեկով մեքենաների հարցը լուծվեց ի շահ իրենց, ուրեմն հաստատ 6 տարվա արգելանք կդնեն մեքենաները ներկրելու համար: Այսինքն՝ աղքատ ժողովուրդը չի կարողանալու մեքենա ներկրի, պետք է ներկրի մինիմում 2012 թվականի արտադրության մեքենա»,- հայտարարեց Տիգրան Հովհաննիսյանը:
«Ավտովարորդների պաշտպանության լիգայի» ղեկավարի կարծիքով՝ տաքսու լիցենզավորման ոլորտը պետք է տրվի մարզերին: Ամեն մի մարզ ինքը պետք է որոշի, թե տվյալ տարածքում լիցենզիան ինչպես պետք է հատկացվի: «Մենք մեր լիցենզավորման գործակալությունն էլ կստեղծենք, տեղակալն էլ կունենաք, կսահմանենք, շրջանների տղաների հետ լեզու կգտնենք, թե ինչպես են իրենք շրջաններում վարելու, ոնց ենք մենք քաղաքում վարելու, որպեսզի հավասար դաշտ լինի, իսկ տրանսպորտի նախարարությունը մեր մտքերից պետք է թաղենք եւ ենթարկվենք ՏԻՄ-երին: Հրաժարական վարչապետին եւ տրանսպորտի նախարարին»,- եզրափակեց Տիգրան Հովհաննիսյանը: