ՄԻԵԴ-ը մերժել է ընդունել Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոսի`Սիսի կաթողիկոսարանի պահանջով հայցը
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է ընդունել Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոս Արամ Ա-ի նախաձեռնությամբ ներկայացված դատական հայցը, որով Վեհափառ Հայրապետը Թուրքիայից պահանջում էր վերադարձնել Սիսի կաթողիկոսարանը, հայտարարել է Արամ Ա կաթողիկոսը Բրյուսելում նախօրեին մեկնարկած եւ այսօր Եվրոպայի խորհրդի շենքում աշխատանքները շարունակող Եվրոպայի հայերի 4-րդ համագումարի ժամանակ:
«Մեծ եղավ մեր եւ մեր իրավական հանձնախումբին անակնկալը, երբ Եվրոպական Դատարանի կողմից մի դատավոր մերժեց ընդունել մեր դատի քննությունը՝ հակառակ իրավական հանձնախումբին կողմից բազմիցս կատարված դիմումագրերին: Ինչպե՞ս կարող է պատահել, որ միջազգային իրավագետների եւ Եվրոպական դատարանի մասնագետների պատրաստած ավելի քան 900 էջից կազմված, պատմաիրավական լուրջ հիմնավորումներով ներկայացուած թղթածրարի ընդունելիությունը մերժվի անհատ դատավորի կողմից: Միջազգային դատավարական օրենքների համաձայն, դատավորը պարտավոր է լսել հայցը։ Այդ դեպքում ինչպե՞ս են մերժում նման խնդրանքը:
Ինչպե՞ս է Եվրոպական դատարանն ուղորդում դիմել թուրքական դատարաններ` քաջ իմանալով, որ հարյուրավոր դատավորներ, փաստաբաններ, նույնիսկ Սահմանադրական դատարանից եւ Սիսի դատի իրավական հանձնախմբի անդամներ բանտարկված են: Մարդու իրավունքների ջատագով Եվրոպական Դատարանը ինչո՞ւ  է հեռու մնում ճշմարտությունից եւ արդարությունից` մերժելով նունիսկ մեր դատի ստանձնումը: Այս երեւույթը ընդվզում է առաջացնում հայ ժողովրդի մոտ, ինչպես նաեւ բոլոր այն մարդկանց, որոնք հավատում են եւ պայքարում արդարության եւ մարդու իրավունքների համար», ասել է Վեհափառ Հայրապետը:
Արամ Ա կաթողիկոսը հավելել է, որ Եվրոպան մարդու իրավունքներին հավատացող համայնք է, հետեւաբար արդարադատությունը պետք է վեր դասի աշխարհաքաղաքական ամեն տեսակ նկրտումներից: Նորին Սրբություը կոչ է արել վերատեսության ենթարկելու դատը եւ շեշտել է` «մեր ժողովուրդը շարունակելու է իր պայքարը հանուն արդարության եւ Սիսի կաթողիոկսարանի վերադարձի թե թուրքական դատարաններում, թե ՄԻԵԴ-ում»։