Խոսրովի արգելոցի հրդեհված տարածքում պտղատու ծառերը սթրեսից նորից ծաղկել ու պտուղ են տալիս
Խոսրովի պետական արգելոցի հրդեհված հատվածն աստիճանաբար սկսում է վերականգնվել: Իսկ պտղատու ծառերը սրթեսից նորից ծաղկել ու պտուղ են տալիս:
«Լայնատերեւ ծառատեսակները նոր ծաղիկներ ու  պտուղներ են տալիս: Դա բույսերի մոտ սթրեսային վիճակի արտահայտությունն է, որը հայտնի երեւույթ է: Խնձորենին, այրված խնձորը վրան, կողքից տվել է ծաղիկներ, տերեւներ, ու որոշ ժամանակ հետո էլ պտուղներն են հայտնվել: Պատկերացրեք կանաչ պտուղը այրված պտուղների հետ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության բնության հատուկ պահպանվող տարածքների եւ դենդրոպարկերի կառավարման բաժնի պետ Արամ Աղասյանը:
Բայց թե կրակից տուժած տարածքը երբ ամբողջությամբ կվերականգնվի, մասնագետի խոսքով հնարավոր կլինի ասել հաջորդ տարվա գարնան ամիսներին: Ըստ նրա, բույսերի արմատներն այրված չեն, եւ կանաչ զանգվածը սկսել է վերականգվել հրդեհի արդեն 15-20-րդ օրը:
«Մենք այդ մասին կարող ենք խոսել եկող տարվա գարնան ամիսներին, երբ որ ծառերի ծաղկման, աճման սեզոնը սկսում է, որովհետեւ կան բազմաթիվ ծառեր, որոնք այսօր թվացյալ այրված են, բայց արմատային համակարգը պահպանվել է եւ մենք հուսով ենք, որ դրանց աճը չի կանգնել, ծառերը չեն մահացել»,- ասաց Արամ Աղասյանը:
Ինչ վերաբերում է այրված տարածքի կենդանական աշխարհին, նա նկատեց, որ այդ հատվածներում կային բազմաթիվ պահպանված կզյակներ, որոնք ապաստարան են ծառայել կենդանիների համար, իսկ բացի այդ, կրակից տուժել է Խոսրովի արգելոցի միայն մի փոքր հատվածը:
«Մեր ուսումնասիրությունների ընթացքում, որոնք մեկ ամսից ավելի իրականացվում են տարածքում, որեւիցե վառված կենդանու դիակ չի հայտնաբերվել: Իսկ անողնաշար կենդանիները, միջատների ուղղաթեւերի խմբերը՝ մորեխներ, ծղրիդներ, կրծողները եւ այլն, այդ վտանգին ենթակա չէին: Որովհետեւ կենսաբանորեն ապացուցված երեւույթ է. շատ շոգ ամիսներին, երբ որ ջերմաստիճանային ֆոնը երկարատեւ պահպանվում է, դրանք իջնում են ավելի խորը տարածքներ:
Այսինքն՝ կնշանակի, որ մինչեւ հրդեհի սկսելն արդեն այդ կենդանիները պատսպարվում էին իրենց թաքստոներում ու իջնում էին ավելի խորը տարածքներ»,- ասաց Արամ Աղասյանը:
Այժմ, ըստ նրա, այրված տարածքներում փոքրիկ հողաթմբեր կան, ինչը նշանակում է, որ դրանց տակ կրծողներ են ապրում: Նախարարության մասնագետը նաեւ նշեց, որ արգելոցի այրված տարածքներում նաեւ արջի ու գայլի հետքեր են նկատվում, ինչը վկայում է, որ նրանք այդտեղով տեղաշարժում են:
Խոսրովի պետական արգելոցի ընդհանուր տարածքն ավելի քան 23 հազար հա է: Այս տարվա օգոստոսին հդեհվել է դրա 1700 հա-ը: Ամբողջությամբ այրված հատվածը կազմում է 100 հա: