Դա վիրավորանք ու անարգանք է հոկտեմբերի 27-ի զոհերին. Փաշինյանը` Բաբլոյանին (Տեսանյութ)
«Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունն ունեցել է կազմակերպիչներ, եւ դա պաշտոնական վարկած է, քանի որ այդ մասով քրեական գործից անջատված մաս կա»,- այսօր ԱԺ այգում հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակին կառուցված հուշարձանի մոտ հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, այդ վարկածը պատշաճ կերպով չի ուսումնասիրվում եւ քննության առարկա չի դառնում։ «Թույլ տվեք ասել, որ քանի դեռ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանում ունի համապատասխան լծակներ, այդ հարցը պատշաճ քննության չի արժանանա», -ասաց Փաշինյանը։
Նա ծիծաղելի համարեց ԱԺ նախագահի այն դիրքորոշումը, թե ինքը չի կարծում, որ եթե չլիներ հոկտեմբերի 27-ը, այլ որակի Հայաստան կունենայինք։
«Դա ուղղակի վիրավորանք է, անարգանք է հոկտեմբերի 27-ի զոհերի, մասնավորապես՝ Կարեն Դեմիրճյանի եւ Վազգեն Սարգսյանի հասցեին։ Ես ուզում եմ արձանագրել մի բան՝ հոկտեմբերի 27-ին գլխատվել է այն Ազգային ժողովը, այն կառավարությունը, որը ձեւավորվել է մի ընտրություններով, որի արդյունքները չեն վիճարկվել ընդհանրապես որեւէ մեկի կողմից, որեւէ մեկը կասկած չի ունեցել, որ ժողովրդի քվեի արդյունքում ստացված, ձեւավորված Ազգային ժողով է ու կառավարություն։ Դրան նախորդած ու հաջորդած բոլոր ընտրությունները լեգիտիմության կասկածելիության բեռն ունեցել են, եւ կարծում եմ, որ նման միտք արտահայտելը պատշաճ չէ որեւէ մեկի կողմից։ Ես կարծում եմ՝ երկրի զարգացման ամենակարեւոր բաղադրիչը մարդկանց համախմբելու կարողություն ունեցող իշխանությունն է, եւ հայ ժողովուրդը համախմբված էր «Միասնություն» դաշինքի շուրջը»,- ասաց Փաշինյանը։