Դա մեծ հարված էր Հայաստանին. Ռուստամյանը եւս արձագանքեց Արա Բաբլոյանի հայտարարությանը
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ չի կարծում` հոկտեմբերի 27-ն ամբողջությամբ բացահայտված է: «Հասարակության մեջ այդուամենայնիվ մնացել է այն տպավորությունը, որ լիարժեք բացահայտում չի կատարվել, եւ սա արդեն 18 տարի է մեզ ուղեկցում է: Իհարկե, այսպիսի դեպքերը այնպես է, որ միանշանակ ընկալում չեն առաջացնում, բայց ես, նաեւ հետեւելով 18 տարիների դինամիկային, տեսնում եմ, որ ծայրահեղացված վարկածներ այսօր գոնե չեն հնչեցվում»,- ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի, մի խավ կա, որ բավարարված չէ, եւ դա խոսում է այն մասին, որ 18 տարի այդ բեռը, ծանր զգացողությունն այդ դեպքերի հետ կապված մեզ ուղեկցել է: Ռուստամյանը նաեւ չբացառեց, որ հնարավոր է նաեւ, որ դրսի միջամտություն է եղել հոկտեմբերի 27-ին:
«Ես միշտ ասում եմ, որ որեւէ բան չի կարելի բացառել, որովհետեւ եթե որեւէ բան քրեական գործի հետ բացառում ես, դա նշանակում է, որ լավ տիրապետում ես բոլոր նյուանսներին: Քանի ամբողջությամբ չի բացահայտվել եւ լիարժեք համոզում չի առաջացել, ես որեւէ մի այդպիսի վարկած չեմ կարող բացառել»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Պատգամավորի կարծիքով, միանշանակ է, որ հոկտեմբերի 27-ը շահավետ էր մեր երկրի թշնամիներին: Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ արտաքին ուժերից Ռուսաստանի միջամտությունն է բացառում:
«Հայաստանի թշնամին Ռուսաստանը չէ: Այդ վարկածներից գոնե ազատվեցինք, շատ ծայրահեղացված վարկածներ գոնե այսօր չեն քննարկվում, բայց ես չեմ բացառում, որ դրսի ուժերը մասնակից լինեն»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը` Արա Բաբլոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի զարգացման մեջ էական առաջընթաց չէր լինի, եթե հոկտեմբերի 27-ը չլիներ, Ռուստամյանն ասաց. « Ես կարծում եմ, որ դա մեծ հարված էր Հայաստանին, մեզնից երկար ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի ապաքինվենք, ոտքի կանգնենք, դա արդեն ետ գցեց մեր երկրի զարգացումն էլ, մնացած բոլոր ծրագրերն էլ»:
Ռուստամյանն ընդգծեց, որ այդ օրերին առնվազն երկու անձի շուրջ կար համախմբում, դա ակնհայտ էր: «Այդ վստահության արդյունքում էր, որ որեւէ մեկը կասկածի տակ չէր դնում ընտրությունները: Բոլորն ընդունում էին այդ դաշինքի իշխանությունը, սա մեծ պլատֆորմ էր, որի վրա կարելի էր մեծ հեռանկարային ծրագրեր կառուցել, իրավիճակի սթափ գնահատում կար` երկիրը գտնվում է ծանր ճգնաժամային վիճակում եւ այդ իրավիճակը փոխելու խնդիրներ էր դրվում, առաջին անգամ սեկվեստր արվեց բյուջեն»,- ասաց նա:
Նրա կարծիքով, եթե այդ թիմը մնար, այդ համախմբվածությունը մնար, անպայման իր դրական արդյունքները տալու էր, իսկ մեր զարգացման ընթացքը ետ ընկավ: