Ընտանեկան բռնության մասին աղմկահարույց օրինագիծը ստացել է 43% կողմ եւ 57% դեմ ձայն
«Ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրինագիծը հանրային բուռն քննարկման առիթ դարձավ եւ տեղիք տվեց տարաբնույթ մեկնաբանությունների ու գնահատականների:
Նախագիծը, այլ հարթակներից բացի, քննարկվել է նաեւ իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում, որտեղ նաեւ քվեարկություն է իրականացվել: Արդյունքում ընտանեկան բռնության օրինագծին կողմ է արտահայտվել կայքի այցելուների 43 տոկոսը, 57 տոկոսը քվեարկել է դեմ: Բացարձակ թվերով՝ նախագիծը դրական է գնահատել 1292 մարդ, անընդունելի համարել 1685-ը: Քննարկումների ու քվեարկության համար սահմանված ժամկետը եղել է սեպտեմբերի 20-ից հոկտեմբերի 9-ը:
«Ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրինագիծը քննարկվել է նաեւ Հանրային խորհրդում, որը եզրակացրել է, որ նախագիծը թերի է: Ուրբաթ տարածված հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Հանրային խորհուրդը կիսում է հանրության այն մտահոգությունը, որ թերի օրենքի դեպքում, փորձելով լուծել որոշ ընտանիքներում առկա խնդիրը, կարող է վնաս հասցվել նաեւ առողջ ընտանիքներին եւ, առհասարակ, ընտանիքի ինստիտուտին: Քննարկելով օրենքի նախագիծը՝ Հանրային խորհուրդը մի շարք խնդրահարույց դրույթներ է նկատում: Ցանկացած ընտանիք ունի որոշակի կանոններ ընտանիքում: Կա երեխաների դաստիարակության խնդիր, կան հնարավոր վեճեր, որոշակի ազատության կամավոր սահմանափակումներ ընտանիքի անդամների կողմից՝ ի շահ ընտանիքի ամրության ու պահպանման: Հետեւաբար, օրենքի նախագծում բռնություն հասկացությունն ու դրա դրսեւորումները պետք է ունենան հստակ ձեւակերպումներ՝ տարանջատելով, օրինակ, բռնություն եւ հարկադրանք հասկացությունները, որպեսզի կողմնակի անձանց հնարավորություն չտրվի միջամտելու ընտանեկան բնականոն կյանքին»:
Չժխտելով օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը՝ Հանրային խորհուրդը գտնում է, որ նախագիծը թերի է, իսկ հապշտապ ընդունումը՝ վտանգավոր: Ուստի առաջարկում է հետաձգել օրենքի ընդունումը, կազմակերպել լրացուցիչ հանրային ու մասնագիտական բաց քննարկումներ, կատարել խորքային ուսումնասիրություններ ու վերլուծություններ: