Օպերվարչության տղաները մեզ ահաբեկում են. առեւտրականներն ԱԺ-ի մոտ ցույց են անում (վիդեո)
Այս պահին «Առինջ մոլի» վաճառականներն Ազգային ժողովի մոտ ցույց են անում՝ բողոքելով հարկային ծառայության գործողություններից: Ինչպես armtimes.com-ը մի քանի օր առաջ տեղեկացրել էր վաճառականների բողոքի պատճառն այն է, որ հարկային ծառայությունն, ըստ առեւտրականների, պահանջում է յուրաքանչյուր ներկրած ապրանքի շարժի համար փաստաթուղթ ներկայացնել: Վաճառականների խոսքով՝ սա ավելորդ թղթաբանություն է, որի համար նրանք պետք է հավելյալ աշխատուժ վարձեն:
«Ինձ դիմել են բոլոր շուկաներից 50-50 հոգով, որ պարոն Ներսիսյան, մեզ ահաբեկում են: Շուկաների դռների մոտ կանգնում են օպերվարչության տղաներն աշխատողներից փաստաթուղթ են պահանջում, իսկ ով չի ունենում, 240 հազար են պահանջում: Առաջ կար կարգոներ, որոնք մարդկանց ապրանքը բերում էին, իսկ հիմա դա չկա, ապրանքը բերում է «ՆորՖոլկ Քոնսալթինգ» ընկերությունը, որը օֆշորային գոտում է գրանցված եւ վստահություն չի ներշնչում»,- ասում է «Համերաշխություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ներսիսյանը:
Վաճառականներն ԱԺ-ի մոտ առաջարկում են վերանայել օրենքը, եւ իրենց ազատեն ավելորդ այդ թղթաբանությունից:
«Ապրանքը կիլոգրամով բերում են, բայց ասում են՝ հատաքանակ արեք, եկեք փաստաթղթով վերցրեք: Մենք առանց այն էլ սահմանի վրա վճարում ենք 20 տոկոս ԱԱՀ, բայց լինում է, որ ապրանքը չի վաճառվում: Չի կարելի այսքան հարկ տալ եւ ամեն օր տեռորի ենթարկվել: Մտեք բանկեր, տեսեք, որ սաղ վարկերն անհատ ձեռներեցների վրա են: Հիմա մենք ուզում ենք հաստատագրված վճար եւ 1,5 տոկոսը մեկ պատուհանով մուծենք»,- ասում է Ա/Ձ Կարինե Գեւորգյանը:
Այս պահին ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպել է ՀՀԿ-ական պատգմավոր Մարգարիտ Եսայանը: Նա առեւտրականներին առաջարկել է իրենց խնդիրը ներկայացնել գրավոր: Վաճառականները հիմա սպասում են ԲՀԿ-ական ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանին: