Համազգային գործադուլ, բողոքի ցույցեր Կատալոնիայում. երեկվա օրն ու գիշերը` ֆոտոշարքով
Գիշերը շարունակվել են բողոքի ցույցերը Կատալոնիայի քաղաքներում: Գիշերվա ընթացքում ցուցարարները փակել էին Բարսելոնայի Սանս երկաթուղային կայարանը, կաթվածահար  էր եղել երկաթուղու աշխատանքը. «Բարսելոնայի Սանս կայարանը դադարեցնում է կոմերցիոն ծառայությունների մատուցումը` հասարակական կարգի խախտման պատճառով»,-հայտնել են երկաթուղային կայարանի թվիթերյան էջում: Կանգնեցվել են միջքաղքային երթուղիները, ուղեւորներին հետ են վերադարձվել տոմսերի գումարները:
Հարյուրավոր ցուցարարներ էլ փակել են ճանապարհները: Նրանք հիմնականում ուսանողներ են, որոնք այսպիսով իրենց աջակցությունն են հայտնում համազգային բողոքի ալիքին ու Կատալոնիայի նախկին ղեկավարների ազատությանը:
Երեկ առավոտյան էլ բողոքի ցույցերի մասնակիցները կասեցրել էին Ժիրոնե երկաթուղային կայարանի աշխատանքը: Ընդհանուր ցույցի արդյունքում տուժել են գրեթե 15 հազար երկաթուղուց օգտվող քաղաքացիներ: Ցուցարարները փակել են նաեւ խիստ երթեւեկելի փողոցները, կաթվածահար է եղել տրանսպորտային երթեւեկությունը:
Բարսելոնայի Սանս կայարանում բողոքի ցույցը, ըստ ցուցարարների, մի մասնիկն է համընդհանուր գործադուլի ու ընդվզման` ի աջակցություն Կատալոնիայի նախկին ղեկավարների, որոնց ցուցարարները «ազատության կալանավորված մարտիկներ» են ասել:
Ցուցարարները նշել են, որ իրենք խաղաղ ցույցի կողմնակիցն են եւ անկարգություններ, սադրանքներ չեն պատրաստվում անել, կայարանի մոտ ամբոխը երգել է հիմնը, ազատասիրական երգեր, վանկարկել` «ազատություն ազատության մարտիկներին», «մենք ցանկանում ենք ապրել անկախ, ունենալ ազատ հայրենիք»: Ցույցի ընթացքը ուղիղ հեռարձակմամբ ցուցադրում էին աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցները, ինչպես նաեւ իսպանական լրատվական կայքերը: Մեկնաբանությունների դաշտում ցուցարարներին իրենց աջակցությունն էին հայտնում քաղաքացիներ Իռլանդիայից, Լոս-Անջելեսից, Միացյալ թագավորությունից, Կանադայի Վանկուվեր քաղաքից, Արիզոնայից, Կալիֆոռնիայից, Չիկագոյից, Նիգերիայից, Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներից, Հոլանդիայից, Նոր Զելադիայից, Աֆրիկայից: Մեկնաբանություններում իսպանացիները նշում էին, որ պաշտոնական Մադրիդը չի կարող անկախություն տալ Կատալոնիային, քանի որ առանց այդ մասնիկի երիրն ուղղակի ծնկի կգա:
«Կատալոնիայի ազգային ասամբլեա», «Omnium Cultural» կազմակերպությունները նախաձեռնել եւ ղեկավարում են ցույցի ընթացքը, նրանց է միացել Intersindical-CSC ընկերությունը, որը հայտարարել է, թե Կատալոնիայում նվազեցրել են աշխատավարձերը, ժողովրդին պարզապես շահագործում են ու համընդհանուր գործադուլը պարզապես անհրաժեշտություն է:
Նախքան համազգային բողոքի ալիքը, Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսել էին մեկնել Կատալոնիայի քաղաքների թվով 200 քաղաքապետեր` աջակցելու համար իրենց նախկին առաջնորդին ու ղեկավար մարմնի մյուս անդամներին: Նրանք Բրյուսելում բողոքի ակցիա էին անցկացրել: Հիշեցնենք, որ այդ պահին Պուչդեմոնն ու իր գործընկերները գտնվում էին կալանքի տակ, նրանք ինքնակամ էին հանձնվել ոստիկանությանը, այնուհետ` Բրյուսելի դատարանի որոշմամբ, ազատ արձակվել` երկիրը չլքելու պայմանով, մինչեւ միջազգային օրդերի ուժի մեջ մտնելը:
Իսկ արդեն երեկ երեկոյան Իսպանիայի կառավարությունը վերջնականապես չեղարկեց Կատալոնիայի անկախության հռչակագիրը:
Ստացվում է` անկախանալու ցանկությունը միայն ղեկավար մարմնի ներկայացուցիչների պահանջը չի եղել, անկախության հանրաքվեի անցկացումը համազգային նախաձեռնություն էր, իսկ Պուչդեմոնը` սիրված ղեկավար: Թե որքանով համազգային բողոքը կազդի անկախության վերականգնման, Պուչդեմոնի ու մյուսների ազատ արձակման որոշումների, Մադրիդի կարծիքների վրա, ցույց կտա իրադարձությունների ընթացքը: Իսկ մինչ այդ, գործադուլն ու ցույցերը շարունակվում են: