Արշավ «Ռիո» մոլի դեմ ֆեյսբուքում. մարդիկ դեմ են մոլում կենդանաբանական այգի ստեղծելուն
«Տաշիր» ընկերությունների սեփականատեր, հայազգի գործարար Սամվել Կարապետյանի նորաբաց «Ռիո» մոլում էկզոտիկ կենդանիների կենդանաբանական այգի ստեղծելու գավափարը միանշանակ չի ընդունվել: Կան կարծիքներ, որ էկզոտիկ կենդանիներին բնությունից կտրված որեւէ վայրում պահելն անթույլատրելի է: Ֆեյսբուքի մի շարք օգտատերեր, որոնք դեմ են այս նախաձեռնությանը, ֆեյսբուքում փորձում են իջեցնել մոլի էջի վարկանիշը:
«1 եմ դնում, որովհետեւ ոչ մի քաղաքակիրթ վայրում չի կարող լինել էկզոտիկ կենդանիների բանտ»,- գրել է մի օգտատեր:
«Այս 1-ը նրա համար է, որ դուք հաճույք եք ստանում կենդանիներին բանտարկելուց... չի՛ կարելի... ձեզ ո՞նց կզգաք, եթե ձեր երեխային վանդակ գցեն... մեկ անգամ եւս համոզվեցի, որ հարուստները սիրում են նման անիմաստ բաներով ուրախանալ: Ես լրիվ այլ կարծիք ունեի ձեր մասին...»,- գրել է մեկ այլ օգտարեր:
«Էլի՞ բանտարկված կենդանիներով բիզնես, ո՞նց չեք հասկանում, որ ճիշտ չի դա»:
«Ո՞նց են է մարդիկ ուրախանում, որ էկզոտիկ կենդանիներ պիտի տեսնեն։ Էդ խեղճերը չեն դիմանա էս պայմաններին»:
«Ո՛չ էկզոտարիումին: Խոսրովի արգելանոցի վերականգնմանն ուղղեք այդ գումարները»:
Առեւտրի կենտրոնի վերաբերյալ կան նաեւ դրական կարծիքներ ու բարձր գնահատականներ:
«Շնորհավորանքներս»,- գրել է մի օգտատեր:
«Հրաշք: Երեւանի լավագույն մոլն է»:
«Ռիո» մոլի բացման արարողությունը կայացել է նոյեմբերի 13-ին: Ներկա են եղել Սերժ Սարգսյանը, Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը եւ քաղաքական էլիտայի այլ ներկայացուցիչներ: Սամվել Կարապետյանի եղբոր՝ Կարեն Կարապետյանի որդին՝ Նարեկ Կարապետյանն armtimes.com-ին ասել էր, որ մոլում լինելու է նաեւ կենդանաբանական «այգի», որն ունենալու է բնության մեջ քիչ հանդիպող 60-ից ավելի կենդանի: