Սերժ Սարգսյանը ժամանում է Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովին. Վիդեո
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցում է Եվրոպական Միության Արեւելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովին:
Սարգսյանը քիչ առաջ ժամանել է գագաթնաժողովի ացկացմանը վայրը եւ միջոցառման մեկնարկից առաջ լուսանկարվել է Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ:
Նախատեսվում է, որ գագաթնաժողովի ընթացքում պետք է ստորագրվի Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագիրը, որի շուրջ բանակցությունները տեւել են երկու տարի։ Այն նախաստորագրվել էր 2017 թվականի մարտին:
ԵՄ արեւելյան գործընկերության անդամ երկրներն են Հայաստանը, Ուկրաինան, Բելառուսը, Մոլդովան, Վրաստանը եւ Ադրբեջանը: