Հայաստանը չի արգելափակի հռչակագրի ընդունումը. Սերժ Սարգսյան | տեսանյութ
Հայաստանը չի պատրաստվում արգելափակել Եվրաﬕության Արեւելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովի վերջնական հռչակագրի ընդունումը Արմենպրեսի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում այս մասին հայտարարել է  Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով լրագրողներից ﬔկի հարցին, թե պատրաստվո՞ւմ է Հայաստանն արգելափակել Արեւելյան գործընկերության հռչակագրի ընդունումը:
«Ոչ, ինչո՞ւ պետք է արգելափակենք: Կարծում եմ, որ այն փոխզիջումային տարբերակով կանցնի»,- ասել է նա:
Դիտարկմանը, թե Ադրբեջանն առաջ է մղում բավականին դժվար ձեւակերպուﬓեր, ՀՀ Նախագահը պատասխանել է. «Ադրբեջանը կարող է առաջ մղել, սակայն ո՞վ պետք է ընդունի այդ ձեւակերպուﬓերը: Եվ չեմ կարծում, որ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողոﬖ այն հարթակն է, որտեղ պետք է քննարկենք Ադրբեջանի հետ ﬔր հարաբերությունները»:
Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, իսկ Եվրաﬕությունն այդ հարցում ամբողջովին սատարում է Մինսկի խմբին: ՀՀ Նախագահի խոսքով` հայկական կողﬕց սա ամբողջովին բավարարում է: