ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարն ադրբեջանցի է, դրա համար էլ մեզ չեն հրավիրել. Աղվան Վարդանյան
«Նրանք միտումնավոր չէին հրավիրել: Բոլոր պատվիրակությունների ղեկավարներին հրավիրել էին քննարկման, բացի Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարից: Գլխավոր քարտուղարը, որ ադրբեջանցի է եւ Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավարը չէին հրավիրել Հայաստանի ղեկավարին, բնականաբար՝ լավ իմանալով, որ մեր պատվիրակությունը դեմ է լինելու նման (բանաձեւ-խմբ.) փոփոխությանը»,- քիչ առաջ «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ Աղվան Վարդանյանը՝ խոսելով ՍԾՏՀ-ի նիստը բոյկոտելու եւ դահլիճը լքելու մասին:
Մեկ ժամ առաջ Հայաստանի ազգային ժողովի պաշտոնական կայքը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի հոբելյանական քսանհինգերորդ տարում Ուկրաինայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած լիագումար նիստի ժամանակ անդամ պետությունների մասնակցությամբ քննարկվել է մի հարց, իսկ հայկական կողմը քննարկման հրավեր չի ստացել: Ավելի ուշ պարզվել է, որ վերոհիշյալ քննարկման արդյունքում ամփոփիչ հռչակագրի մեջ տարածաշրջաններում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ մի փոփոխություն է մտցվել, որն ամբողջովին հակասում է միջազգային իրավունքի՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքի համալիր սկզբունքին:
«Մենք առայժմ լքել ենք նիստը եւ հայտարություն ենք տարածել՝ մի քանի լեզուներով: Դահլիճը լքելուց առաջ մեր պատվիրակության ղեկավարն ասել է՝ նման գործելաոճն անընդունելի է, դատապարտելի է եւ մենք չենք կարող մասնակցել»,- ասաց Վարդանյանը:
«ՀԺ»-ի դիտարկմանը, թե հնարավոր է, որ հայկական պատվիրակությունը այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ բոյկոտի Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի հետագա նիստերը, Վարդանյանն ասաց.
«Ավելորդ հարցեր ես տալիս, մենք արդեն հայտարարությունը տարածել ենք, հետագա քայլերն առաջիկայում պարզ կլինեն»,- եզրափակեց նա: