Բախումներ Կիեւում. ձերբակալվել է Սահակաշվիլին, քարեր են նետվում, անվադողեր բերվում (ուղիղ)
Կիեւում իրավիճակն անհանգիստ է: Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Օդեսա շրջանի նախկին նահանգապետ, ընդդիմադիր Միխայիլ Սաակաշվիլին ձերբակալվել է: Նրա տան մոտ, որտեղ այսօր Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել, բախումներ են տեղի ունենում ցուցարարների և ոստիկանության միջև:
Ինչպես հայտնում է LIGA.net-ը, Սաակաշվիլիի աջակիցները փորձել են արգելափակել իրավապահներին մուտքի մոտ աղբամանների և այլ իրերի միջոցով: Ոստիկանությունը փորձում է բացել ճանապարհը: Նշվում է, որ ցուցարարները նաև 7 անվադող են բերում տարածք: Ցուցարարները քարեր են նետել իրավապահների մեքենայի ուղղությամբ:
Հաղորդվում է, որ իրավապահները փորձում են տանել Սահակաշվիլիին իրենց մեքենայով, իսկ ցուցարարները փորձում են փակել մեքենայի ճանապարհը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքական գործչի փաստաբանը հայտարարել է, որ Միխեայիլ Սահակաշվիլին մեղադրվում է Ուկրաինայում պետական հեղաշրջում իրականացնելու փորձի համար:
Պավել Բոգոմազովի փոխանցմամբ՝ «Նոր ուժերի շարժում» կուսակցության առաջնորդի տանն այսօր առավոտյան խուզարկություն է անցկացվել: «Սահակաշվիլիին մեղադրում են սահմանադրական կարգի տապալման փորձի համար»,- նշել է փաստաբանը:
Ոստիկաններին հաջողվել է Սահակաշվիլուն մեքենա նստեցնել: Հիմա փորձում են տանել նրան:
Նշվում է, որ նա համագործակցում է Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի շրջապատի մարդկանց հետ: Ըստ տեղեկությունների՝ Յանուկովիչն էլ ֆինանսավորում է վերջին օրերին Ուկրաինայում ընթացող ցույցերը:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ի առավոտյան, Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը խուզարկել էր Սահակաշվիլու բնակարանը: Նրան հաջողվել էր փախչել պատուհանով եւ 8-հարկանի շենքի տանիք բարձրանալ: Նա սպառնում էր ցած նետվել, եթե ոստիկանները դիպչեին իրեն: Ի վերջո ոստիկաններին հաջողվել է դուրս հանել նրան տանիքից: