Կիեւում վիճակն անհանգիստ է. Սահակաշվիլիի ձերբակալման փորձը խափանվեց
Կիեւում ոստիկանության ու Սահակաշվիլիի կողմնակիցների բախումների պատճառով իրավապահները չեն կարողացել ձերբակալել Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Օդեսայի նախկին նախանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիին:
Սահակաշվին, որ ընդդիմադիր «Նոր ուժերի շարժում» կուսակցության առաջնորդն է, արդեն տեւական ժամանակ է բողոքի ակցիաներ է կազմակերպում ընդդեմ երկրի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի:
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը հրապարակել է աուդիո եւ տեսաձայնագրություններ, որոնք իբր ապացուցում են, որ Սահակաշվիլին Վիկտոր Յանուկովիչի շրջապատից օլիգարխ Սերգեյ Կուրչենկոյի կողմիցն է եւ նրանից ֆինանսավորում է ստացել բողոքի ակցիաներ կազմակերպելու համար: Այս մասին հայտնում է LIGA.net-ը:
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն, վկայակոչելով ձայնագրությունները, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ «պետական իշխանության գրավման համար» կազմակերպված բողոքի ակցիաները մասամբ իբր հովանավորել է Վիկտոր Յանուկովիչի շրջապատից փախուստի մեջ գտնվող օլիգարխ Սերգեյ Կուրչենկոն:
Կիեւում ստեղծված իրավիճակին արձագանքել է նաեւ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը  Դմիտրի Պեսկով: Նա հայտարարել է, որ Կրեմլը «հետաքրքրությամբ հետեւում է» Կիեւում Սահակաշվիլիի ձերբակալությանը:
Մեկնաբանելով ձերբակալության շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ հայտարարել է, որ «դա Ուկրաինայի գլխացավն է, ինչը թշնամուն էլ չես ցանկանա»:
«Մենք հետաքրքրությամբ հետեւում ենք տեղի ունեցող իրադարձություններին: Իհարկե, դա Ուկրաինայի գլխացավանքն է, նման բան երեւի թշնամուն էլ չես ցանկանա, ես այդպես կասեի: Չնայած, իհարկե, ուկրաինացի ժողովրդին թշնամի մենք չենք համարում»,- հայտարարել է Դմիտրի Պեսկովը:
Կիեւում այսօր փորձել են ձերբակալել Միխայիլ Սահակաշվիլիին, որը հանգեցրել է նրա կողմնակիցների ու իրավապահների միջեւ բախումների: Նրան փորձել են տեղափոխել Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության մեքենայով, որն արգելափակել են ցուցարարները եւ թույլ չեն տվել տեղաշարժվել: Արդյունքում Սահակաշվիլիին չի հաջողվել բերման ենթարկել: