Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հակադարձում է Նալբանդյանի` հայ-թուրքական հարաբերությունների անդրադարձին
Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը պատասխանել է ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանի` երեկ Հունաստանում արված հայտարարությանը, որ 2018թ գարունը հայերը կդիմավորեն առանց հայ-թուրքական արձանագրությունների:
«Չնայած հայկական կողմի բացասական դիրքորոշմանը, Թուրքիան հավատարիմ է մնում հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների հիմնական դրույթներին: Այդ արձանագրությունները նախկինի պես գտնվում են  Թուրքիայի ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի օրակարգում եւ նրանց վավերացման համար կարեւոր է ապահովել Հարավային Կովկասում բարենպաստ քաղաքական մթնոլորտ եւ խաղաղություն»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ: Նաեւ նշվում է այն մասին, որ արձանագրությունների շրջանակներում Թուրքիայի միակ նպատակը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն է այնպիսի եղանակով, որը կապահովի Հարավային Կովկասում լիարժեք խաղաղություն` չվնասելով երկրների շահերին:
Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարության մեջ որպես պատճառ նշվում էր հանգամանքը, որ չկա որեւէ դրական առաջընթաց` այդ արձանագրությունների վավերացման գործում ու Հայաստանի նախագահը սեպտեմբերին ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի ամբիոնից հայտարարել է, որ Հայաստանը արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի եւ մենք 2018թ. գարունը կդիմավորենք առանց այդ արձանագրությունների:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն, նորից շեշտելով, որ իր նպատակը միայն խաղաղությունն է Կովկասում, հայտարարության տեքստում ասում է. «Խաղաղության համար պետք է առաջընթաց գրանցել Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտում, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանման հիման վրա` համաձայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի, ցանկացած դեպքում Հայաստանը պետք  է վերջ դնի ադրբեջանական տարածքների օկուպացմանը: Նալբանդյանը ճիշտ չի արտահայտվում անգամ «եղեռն»-ի մասին: Ինչպես սահմանել է մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը, 1915 թվականի դեպքերը ազատության ձգտման օրինական միջոցներ են եղել: Իրենց միակողմանի կարծիքը համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելն ու այդ մտքերով նրա վրա ճնշում գործադրելը, բարոյական եւ իրավական տեսանկյունից սխալ է եւ չի նպաստում մեր տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանը»,-ասված է տեքստում:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հունաստանի ԱԳՆ-ում ելույթի ժամանակ անդրադարձել էր հայ-թուրքական հարաբերություններին, իսկ թուրքական կողմի` Ադրբեջանին ԼՂՀ-ն հանձնելու առաջարկներին պատասխանել`«Պաշտոնական Անկարան բացահայտ հռչակում է, որ կվավերացնի այդ արձանագրությունները միայն, եթե Լեռնային Ղարաբաղը` Ազատ Արցախը, հայերը հանձնեն Ադրբեջանին: Հայաստանում եւ Արցախում նման նախապայմաններին պարզ մարդիկ շատ հաճախ արձագանքում են շատ պարզ. «Գրողի ծոցը վավերացնեք»: