Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն կրքոտ ելույթ է ունեցել
Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում Փարիզում առաջին հանդիպումը ունեցավ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի հետ էր: Փարիզի քաղաքապետարանում, ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի այցելության, տեղի է ունեցել ընդունելություն, որի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը եւ Անն Իդալգոն ելույթ են ունեցել: Փարիզի քաղաքապետն ահա իր ելույթը եզրափակել է հայ ժողովրդին ուղղված կրկքոտ խոսքերով:
«Ձեր երկիրը բացարձակ իրավունք ունի ապրելու խաղաղության եւ անվտանգության մեջ, բացարձակ իրավունք ունի, որպեսզի իր պատմությունը ճանաչվի, որպեսզի ապրի առանց շրջափակման, առանց իր հարեւանների կողմից ներխուժումների, առանց իր սահմաններին կենսական սպառնալիքների:
Մենք այդ իրավունքը պաշտպանում ենք, այն վերահաստատում ենք ամեն անգամ, երբ կարիք է լինում հիշեցնելու, որ ցեղասպանությունն, անշուշտ, պատմական ճշմարտություն է, իսկ ժխտումը բարոյական եւ պատմական հանցանք է, որը պետք է քրեականացվի: Եվ մենք Ձեզ հետ միասին այդ պայքարն առաջ ենք տանելու, ինչպես արել ենք մինչ այս»,- իր ելույթում ասել է Իդալգոն: