Մարզերի բուժկենտրոնները կհանձնվեն կոնցեսիոն կառավարման. ո՞ր օլիգարխները հայտ կներկայացնեն
ՀՀ առողջապահության նախարարությունն իրավական հիմքեր է նախապատրաստում՝ մարզային այս կամ այն բժշկական կենտրոնը կոնցեսիոն կառավարման փոխանցելու համար:
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում ներկայացվել է «Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունները կոնցեսիոն կառավարման պայմանագրով փոխանցելու մրցույթի անցկացման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը:
Ավելի վաղ անդրադարձել ենք առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանի համապատասխան մոտեցմանը: Այդ պաշտոնում նշանակվելուց ի վեր տարբեր առիթներով նա կարծիք էր հայտնում, որ մարզերում գործող պետական առողջապահական հաստատությունների գործունեության արդյունավետության տեսանկյունից ճիշտ կլինի, եթե դրանք կառավարման հանձնվեն Երեւանում հաջողություններ գրանցած բուժկենտրոնների սեփականատերերին:
Դրանից հետո, մեր տեղեկություններով, քննարկվել է օրինակ Գյումրու բժշկական կենտրոնը փոխանցել Երեւանի «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի կառավարմանը: Վերջինս, ինչպես հայտնի է, կապվում է ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի անվան հետ: Ավելի ուշ, սակայն, նրա ներկայացուցիչները եկել են այն եզրակացության, որ Գյումրու բուժհաստատության նկատմամբ որեւէ պատասխանատվություն ստանձնելը իրենց համար շահավետ տարբերակ չէ:
Ինչ վերաբերում է կառավարության վերանշյալ որոշման նախագծի անհրաժեշտությանը, դա հիմնավորելով՝ առողջապահության նախարարությունը մասնավորապես նշել է. «ՀՀ կառավարության որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ մարզերում գործող բժշկական կազմակերպությունները կոնցեսիոն կառավարման հանձնելու նպատակով համապատասխան մրցութային ընթացակարգ սահմանելու անհրաժեշտությամբ, ինչը հնարավորություն կտա հետագայում կազմավորվող մրցութային հանձնաժողովին՝ ընտրել հնարավորիս փորձառու, սահմանված չափանիշների բավարարող եւ տվյալ մարզում կոնցեսիոն կառավարման հանձնվող բժշկական կազմակերպության առավել արդյունավետ գործունեություն ապահովող կոնցեսիոներ»: