Ուկրաինայում և Վրաստանում կարմրուկի բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել. Հայաստանում վտանգ կա՞
Վերջին օրերին Վրաստանում գրանցվում են կարմրուկով հիվանդացության բազմաթիվ դեպքեր: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել նաեւ Ուկրիանում վարակը տարածվելու մասին, որտեղ նույնիսկ մահվան դեպքեր էին գրանցվել:
Հայաստանի առողջապահության նախարարության իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը կարծում է, որ մեր երկրին այդ առումով վտանգ չի սպառնում, որովհետեւ կարմրուկի դեմ պատվաստում ստացած բնակչությունը բավական մեծ տոկոս է կազմում:
Նրա խոսքով, մեր երկրում տարեկան գրանցվում են կարմրուկի եզակի դեպքեր, իսկ վարակը բերում են արտերկիր մեկնած քաղաքացիները: «Տարեկան մեկ-երկու բերովի դեպք լինում է, բայց այն չի տարածվում: Այսինք՝ մի կողմից եթե հաշվի առնենք, որ վարակիչ հիվանդություն է, մյուս կողմից էլ՝ որ տարածում չի ստանում, դա նշանակում է՝ մեզ մոտ բնակչության պաշտպանվածությունը բավական բարձր է: Ու այդպես էլ մենք սպասում ենք, որովհետեւ հատկապես կարմրուկի դեմ պատվաստումները ամենաբարձր ընդգրկում ունեցող պատվաստումներն են»,- ասաց իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավարը:
Կարմրուկի դեմ պատվաստում իրականացվում է երկու տարիքային խմբում 1 եւ 6 տարեկանում: Գայանե Սահակյանի փոխանցմամբ, յուրաքանչյուր տարիքային խմբում ընգրկվածությունը կազմում է 97-98 տոկոս: Բացի այդ տարիներ առաջ դարձյալ մեծ ընդգրկվածությամբ, իրականացվել է լրացուցիչ պատվաստումների կամպանիա:
«2007 թվականին մեզ մոտ զանգվածային պատվաստումներ արեցինք մինչեւ 28 տարեկանների շրջանում, հետո տարիքային խումբը փոխեցինք մինչեւ 35, հետո՝ մինչեւ 45 տարեկանները: Այսինքն՝ երեք փուլով մենք պատվաստումներ արեցինք: Իսկ նույն այդ միջոցառումները երկու երկրում էլ՝ թե՛ Վրաստանում եւ թե՛ Ուկրաինայում, տապալվեցին»,- տեղի ունեցածը վերհիշեց նախարարության մասնագետը: