ԵԼՔ-ը կարող է Բարձրագույն դատական խորհրդի ընտրություններում թեկնածու ունենալ
Որոշ ժամանակ առաջ տեղեկացրել էինք, որ նոր Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո Արդարադատության խորհրդի նախագահի պաշտոնը, որը ի պաշտոնե զբաղեցնում է երկրի նախագահը, կվերանա: Նախատեսվում է ստեղծել Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որը բաղկացած է լինելու տասը անդամից, հինգը լինելու են Ազգային ժողովից, հինգը՝ բոլոր ատյանների դատարանների դատավորներից:
ԵԼՔ խմբակցությունն այս պահին քննարկումներ է անում՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի ընտրություններում իր թեկնածուին առաջադրելու թեմայով: Խմբակցության պատգամավորները նշում են, որ խորհդրի կազմում պետք է լինեն այնպիսի մարդիկ, ովքեր հնչեղ քաղաքական գործունեություն չեն ունեցել, կաշառակեր չեն եղել, մի խոսքով՝ քաղաքակիրթ ու մաքուր «անցյալ» են ունեցել:
Մեր զրույցում ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ իրենք հիմա քննարկումներ են անում: Ունեն հարմար թեկնածուներ, սակայն Զեյնալյանը չցանկացավ այս պահին անուններ տալ: Վերջինս ասաց, որ հստակ որոշում դեռ չեն կայացրել եւ չգիտեն՝ կընտրեն պատգամավորներից մեկի՞ն, թե որևէ իրավաբան-գիտնականի: