Սամվել Կարապետյանի հայրը ապօրինի ավտոկայանատեղի է շահագործում (լուսանկարներ)
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ, ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանի հայրը՝ Սարգիս Կարապետյանը, Երեւանում ապօրինի ավտոկայանտեղի է շահագործում: Երեւան քաղաքի Տերյան 69 հասցեում գտվող «Տաշիր» ընկերությանը պատկանող 5 հարկանի շինությանը հարող ճանապարհահատվածում օրենքի խախտմամբ ավտոկայանատեղի է ստեղծվել: Տարածքում տեղադրվել են տեղափոխվող երկաթե պատնեշ-ցուցանակներ: Տեղում կարմիր գծանշումներ էլ կան, որը նշանակում է, որ տվյալ տարածքում ավտոկայանատեղիի շահագործման իրավունքը պատկանում է Երեւանի քաղաքապետարանին: «Տաշիր» ըներությունը այսկերպ սահմանափակում է քաղաքացիների մուտքը իրեն պատկանող շենքի դիմացի կայանտեղի:
«Հայկական ժամանակ»-ին հայտնի դարձավ նաեւ, որ նշված տարածքում ավտոկայանատեղիի ծառայություն իրականացնելու վերաբերյալ Սամվել Կարապետյանի հայրը՝ Սարգիս Կարապետյանը, դիմել է Երեւանի քաղաքապետարան: Վերջինս ցանկացել է ստանալ նշված տարածքում 5 ավտոմեքենայի համար կայանատեղի շահագործելու թույլտվություն: Երեւանի ավագանին պատրաստվում է հավանության արժանացնել Կարապետյանի դիմումը որոշակի վերապահմամբ: Տարածքում ավտոկայանատեղիի իրավունք կտրամադրվի ոչ թե 5, այլ 4 ավտոմեքենայի համար: Մեքենաները պետք է կայանվեն փողոցին զուգահեռ՝ մեկ շարքով: Տերյան փողոցի այդ հատվածից 30 մետր տարածք է տրամադրվելու Կարապետյանի հորը: Մինչդեռ այսօր էլ, նախկինում էլ տվյալ տարածքում մեքենաները կայանվել են ոչ թե զուհագեռ փողոցին, այլ ուղղահայաց (թեք):
Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցության քարտուղար Թեհմինա Վարդանյանը մեր զրույցում ասաց, որ Սարգիս Կարապետյանի կողմից քաղաքապետարան ներկայացված փաստաթղթերում խնդիրներ է հայտնաբերել:
«Մեզ տպագիր տրամադրված փաթեթում կային նաև Սարգիս Կարապետյանի անձնագրի պատճենը, լիազորագիր, որը առ ոչինչ էր, քանի որ ուղղակի «A4» ֆորմատի թղթի վրա հավաքած անձնագրերի տվյալներ էին, որ լիազորում է ոմն Լուսինե Քոչարյանի, որ քաղաքապետարանի հետ գործարքներում իր անունից հանդես գա: Փաստաթուղթն առ ոչինչ է, քանի որ վրան նոտարի կնիք չկա, իսկ նման փաստաթուղթը պետք է ունենա պարտադիր նոտարական վավերացում: Իրավական հանձնաժողովում տվյալ հարցի քննարկման ժամանակ, երբ ասացի, որ այս «փաստաթուղթը» իրավական ուժ չունի, ասացին, գուցե օրիգինալի վրա կա: Սա, իհարկե, անհավատալի է, դժվար թե կնիքը փակեին, նոր պատճենահանեին: Կար նաև վճարման կտրոն՝ 09.01.2018 թվականի, բայց արի ու տես, որ ճանապարհային ոստիկանությունը պաշտոնական եզրակացություն ուղարկել է տրանսպորտի վարչության պետ պրն. Նավասարդյանին 19.01.208 թվականին»,- ասաց Թեհմինա Վարդանյանը՝ նշելով, որ նախապես վճարվել է 500.000 դրամ գումար 5 ավտոկայանատեղիի համար, սակայն ՃՈ-ն թույլատրել է կազմակերպել միայն 4 կայանատեղի:
Նշենք, որ ճանապարհային ոստիկանությունը վերջին շրջանում հաճախ է հայտարարում, որ ապօրինի ավտոկայանատեղիներում տեղադրված երկաթյա վահանակները պետք է հեռացվեն, սակայն դեռեւս բավարարվում է միայն զգուշացմամբ: Հետարքրքիր է՝ ՃՈ-ն վարչական վարույթ կսկսի՞ Սամվել Կարապետյանի հոր կողմից կատարված խախտման վերաբերյալ, թե՞ ոչ: