Ամեն իրիգուն կոստյումը տանում են, Սերժ Սարգսյանին ասում՝ շեֆ ջան, մի հատ հագի. Փաշինյան
Կառավարության կողմից հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է Անվտանգության խորհրդի կազմի նախագիծը: Խմբակցության անունից ելույթ ունեցավ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը: Նա, անդրադառնալով առաջին փոխվարչապետի պաշտոնին՝ ասաց, որ սա նվեր է Կարեն Կարապետյանին «քցելու համար», քանի որ նրան Սերժ Սարգսյանը սուպերվարչապետի պաշտոն էր խոստացել, բայց հիմա Սերժ Սարգսյանն է լինելու այդ սուպերվարչապետը:
«Երբ քննարկում ենք Սահմանադրության նոր տեքստի կիրառման հարցերը եւ ինստիտուտների մասին ենք խոսում, վերջում տեսնում ենք, որ ինչ-որ բան իրար չի կպնում: Սա բնական է, որովհետեւ մենք ձեւ ենք անում, որ խոսում ենք ինստիտուտների մասին, որովհետեւ մենք խոսում ենք անձերի մասին: Սահմանադրության մեջ առաջին փոխվարչապետի հասկացություն չկա եւ պարզ է, որ չկա, որովհետեւ 2015 թվականին դրա անհրաժեշտությունը չկար: 2015 թվականին, որ նոր Սահմանադրությունն ընդունվում էր, այդ պահի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մտածում էր, որ ինքն է լինելու այդ սուպերվարչապետը: Սերժ Սարգսյանն էլ ասում էր՝ թող Հովիկ Աբրահամյանն այդպես մտածի: Հետո իրավիճակը փոխվեց, Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայից հրավիրեց Կարեն Կարապետյանին ու ասաց՝ Կարեն ջան, հիմա ես հայտարարել եմ, որ չեմ հավակնելու վարչապետի պաշտոնին, ուզում եմ իշխանությունը քեզ ժառանգեմ, արի վարչապետ աշխատի: Կարեն Կարապետյանն էլ ասաց՝ լավ, այդ սուպերվարչապետը կլինեմ ես: Հիմա եկել է այդ փոխանցելու ժամանակը, ասում են՝ Կարեն ջան, ոնց որ Գալուստ Գրիգորիչը, էն մեկը, մյուսը դեմ են ու ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է Կարեն Կարապետյանի աչքերի մեջ նայելով՝ նրան չորով քցի:
Հիմա, որ այս քցելու պահը մի քիչ մեղմ լինի, մի հատ պրիզ՝ առաջին փոխվարչապետ: Այս Սահմանադրությունը, որի մասին խոսում ենք, Սերժ Սարգսյանի հագով կարած կոստյում է: Ամեն իրիգուն տանում են, ասում են՝ շեֆ մի հատ հագի, տեսնենք ոնց է, Սերժ Սարգսյանն էլ ասում է՝ ոնց որ այս վարատնիկի կողմը մի քիչ սուր է, թող մի քիչ կարը կլոր տանեն: Արդյունքում ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը ժողովրդին էլ է խաբում: Ինքը ասել է, որ չի լինելու վարչապետ, բայց այդ հարցը դրած լուծում է: Հիմա, որ այս հարցը լուծի, պետք է ժողովրդին էլ պաշիրիտելնի պրիզ տա: Ժողովրդի պրիզն էլ սիրուն, պուպուշ դեսպանն է, որ բերել է, որ ժպտա: Սա էլ ժողովրդի նվերն է, որ արանքում սղցնեն, բայց Սերժ Սարգսյանը մտածում է, որ Արմեն Սարգսյանը կարող է մի օր լուրջ վերաբերվել երկրի գլուխը լինելու իր կարգավիճակին եւ ասում է՝ տղեք, դավայ, թեւերը կտրեք: Ներման հարցը նախագահը ո՞վ է, որ ների, ես կասեմ՝ կներեն: Իրան ասել են, որ ինքը Բաղրամյան 26-ի նախագահականում չի նստելու, իրեն մի հատ եվրոռեմոնտ թազա կվարտիրա կտան, կասեն՝ այդտեղ նստի ու շարունակի ժպտալ, իսկ մենք կանենք փոփոխությունները»,- իր ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: