Բացառում եմ, որ պատասխանտվություն կկրեն. Վարդան Հարությունյանը ավագանու ծեծի մասին
Մի քանի օր առաջ Երեւանի ավագանու նիստում բռնություն կիրառվեց ՀՀԿ-ականների կողմից Երկիր ծիրանիի ավագանու անդամ՝ Մարինա Խաչատրյանի նկատմամբ։ Իսկ այսօր ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանը (Շմայս) սպառնացել է Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանին, այդ դեպքերի հետ կապված իր անունը շոշափելու համար: Արդյո՞ք այս դեպքերի համար պաշտոնանկություն կամ պատասխանատվություն կրողներ կլինեն, պատասխանեց իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը։
- Պարոն Հարությունյան, Երկիր ծիրանիի հանդեպ քաղաքապետարանում բռնություն կիրառվեց, ի՞նչ եք կարծում արդյո՞ք սրա համար պաշտոնանկություն կամ պատասխանատվություն կրողներ կլինեն։
- Ես չեմ կարող ասել՝ քիչ հավանական է, որ պատասխանատվություն կրեն կամ պաշտոնանկություններ լինեն։ Համարյա բացառում եմ, բայց դա ինձ այս պահին այդ դեպքի հետ կապված այդքան էլ չի հետաքրքրում։ Ավելի կարեւոր է այն, որ նրանք ի ցույց դրեցին իրենց իսկական դեմքը։
- Քաղաքապետարա՞նը նկատի ունեք։
- Այո, քաղաքապետարանը, եւ ընդհանրապես այդ կառույցի ներսում, թե ինչ իրավիճակ ու հարաբերություններ են տիրում։
- Փաստորեն, կարող է այսպիսի բռնություն լինել, եւ սրա համար ոչ ոք պատասխանատվություն չկրի՞։
- Դե սա առաջին դեպքը չէ, Մարտի 1 է եղել, եւ պատասխանատվություն չեն կրել: Իհարկե: Նորությո՞ւն է։
- Այս հարցերի հետ կապված այսօր նաեւ սպառնացել են ԵԼՔ խմբակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանին, սա նույնպե՞ս պատասխանատվություն կրող չի ունենա։
- Ցանկացած իրավախախտում պատասխանատվության ենթակա է, այլ խնդիր է կենթարկվեն նրանք պատասխանատվության, թե՝ ոչ։ Դրանք բոլորը իրավախախտումներ են, եւ քրեական հանցագործություններ են, բայց ես քիչ հավանական եմ համարում, որ նրանք ենթարկվեն պատասխանատվության։
- Այսինքն՝ երկու դեպքում էլ, պատասխանատվություն կրող չի՞ լինի։
- Մարտի 1-ին 10 մարդ է սպանվել եւ 250 մարդ վիրավորվել, պատասխանատվություն եղե՞լ է։ Ինչո՞ւ պետք է այս դեպքում պատասխանատվություն լինի։ Ես ուզում եմ ասել, որ մեր երկրում իրավունքը չի գործում, արդարադատությունը չի գործում, եւ այդ համատեքստում էլ պետք է նայվեն այս հարցերը։