Կա տեսակետների բախում եւ բանավեճ. Մանե Թանդիլյանը՝ ԵԼՔ-ում եղած տարաձայնությունների մասին
«Մեզ ասում են, թե ինչո՞ւ հիմա արեցիք համագումար, երբ դաշինքի հուշագրով նախատեսված էր այն կետը, որ երեք կուսակցություններ պետք է քննարկեն մեկ կուսակցություն դառնալու հարցը: Առաջին հերթին դա մեր կուսակցության կանոնադրական պահանջն էր: Կանոնադրական պահանջների չկատարելը կարող է հանգեցնել կուսակցության լուծարմանը: Այն հարցին, թե ԵԼՔ-ը չի դառնում կուսակցություն, ես ուզում եմ պարզաբանել, որ այդ դրույթը հուշագրում ներառված է եւ դրա շուրջ բանակցություններ պարտադիր վարելու ենք»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԼՔ դաշինքի պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
Թանդիլյանն անդրադարձ է կատարել նաեւ այն խոսակցություններին, որ ԵԼՔ դաշինքում հակասություն կա՝ Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությանը դեմ պայքարի մասով: Նման տեղեկությունների հիմք հանդիսացավ այն, որ դաշինքի ԱԺ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ երկրի թիվ մեկ խնդիրը Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության դեմ պայքարելն է, իսկ Էդմոն Մարուքյանն ասել էր, որ արդեն ուշ է ինչ-որ քայլեր ձեռնարկելու համար: Մանե Թանդիլյանը սա գնահատել է առողջ քննարկում:
«Ուզում եմ անդրադառնալ այն տեղեկություններին, թե իբր դաշինքի ներսում կան տարաձայնություններ, բայց իրականությունն այն է, որ դաշինքի երեք կուսակցությունները ունեն առանձին ճանապարհային քարտեզ, տարբեր մոտեցումներ խնդիրների լուծման համար: Սա բնական է, որ երեք հավասար ուժեր բանակցում են, քննարկում են, պարզաբանում են, համաձայնում են եւ գտնում ընդհանուր ճանապարհ՝ գալով ընդհանուր հայտարարի: Սա շատ առողջ է եւ ես կարծում եմ, որ առանց այս բանավեճերի դաշինքը լճացած կլիներ ու այսքան ուշադրության կենտրոնում չէր լինի: Ես ուրախ եմ, որ կա տեսակետների բախումը եւ բանավեճը»,- ասել է նա:
Թանդիլյանն իր խոսքում նշել է, Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը թույլ չտալու հետ դաշինքում բոլորը համակարծիք են, իսկ այժմ դաշինքի անդամների ուշադրության կենտրոնում Սահմանադրական այն օրենքներ են, որոնք բերվում են Ազգային ժողով: