Էստոնիայում հայ եւ վրացի դիվանագետները կռվե՞լ են. Sputnik-ը գրել է, դեսպանը՝ հերքել
Էստոնիայում ֆուտբոլային բարեգործական խաղի ժամանակ ՀՀ-ի եւ Վրաստանի դիվանագետները կռվի չեն բռնվել: Սույն ապատեղեկատվությունը տարածվեց նաեւ հայկական, վրացական, եւ բնականաբար ադրբեջանական մեդիա դաշտերում։ Այս մասին հայտնում է Էստոնիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Ավելի վաղ Sputnik Estonia-ն տարածել է տեղեկատվություն, որ Էստոնիայում անցկացվող «Դիվանագետի գավաթ» (Diplomat Cup) ամենամյա բարեգործական ֆուտբոլային մրցաշարի ընթացքում «վրացի եւ հայ դիվանագետները գրեթե կռվի են բռնվել»։
Դեսպանի հայտարարության մեջ ասված է. «Թույլ տվեք նշել, որ նախ որեւէ հայ դիվանագետ չի մասնակցել տվյալ խաղին։ Թեեւ մրցաշարը կրում է «Դիվանագետի գավաթ» հրապուրիչ անվանումը, բայց մասնակցող թիմերը հիմնականում բաղկացած են լինում տեղի համայնքների ներկայացուցիչներից։ Նշված խաղին մասնակցել է մեր սիրելի էստոնահայ համայնքի ներկայացուցիչներից բաղկացած թիմը, (որն, ի դեպ նախորդ տարվա չեմպիոնն է)։ Իսկ մեր բարեկամ Վրաստանի թիմում եղել է ընդամենը մեկ դիվանագետ։ Տեղի ունեցածն էլ ֆուտբոլում շատ հաճախ հանդիպող լեզվակռիվ է եղել, որը շատ արագ հղկվել է»։
Հետեւաբար, նշում է դեսպանը, Էստոնիայում հայ եւ վրացի դիվանագետները որեւէ ֆուտբոլային առնչություն չեն ունեցել։
Ըստ Sputnik Estonia-ի, Էստոնիայում տեղի է ունեցել ամենամյա բարեգործական ֆուտբոլային Diplomat Cup մրցաշարը։ Հաղթող է ճանաչվել Վրաստանի դեսպանատան թիմը, որն եզափակիչում հաղթել է Հայաստանի իր գործընկերներին։
Խաղի ընթացքում գրանցվել է միջադեպ, երբ ՀՀ–ի խաղացողի նկատմամբ կոպիտ խախտում թույլ տվեցին, ինչից հետո դաշտ են դուրս եկել երկու թիմերի երկրպագուները։ Երկու կարմիր քարտը հանդարտեցրել են կրքերը։ Խաղի ելքը որոշվել է հետխաղյա տասնմեկ մետրանոցներով, որի ընթացքում էլ հաղթել է Վրաստանի թիմը։