Մոսկվան ու Մինսկը առեւտրային պատերազմի շեմին. ՌԴ-ն արգելում է բելառուսական կաթի ներկրումը
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ին սահմանափակումների թիրախում են հայտնվել պաստերիզացված, ստերիլիզացված, կոնցենտրացված, խտացրած եւ կոնսերվացված կաթնամթերքները, ինչպես նաեւ կաթնային սպիտակուցների կոնցենտրատները:
Գերատեսչությունը հայտարարել է, որ ստիպված է նման որոշում կայացնել, քանի որ Բելառուսից շարունակվում է առաքվել ոչ անվտանգ կաթնամթերք: Սահմանափակումները վերաբերում են այն ապրանքատեսակներին, որոնցում ամենաշատն են հայտնաբերել խախտումներ:
Նշվում է, որ 2 օր առաջ Ռոսսելխոզնադզորը խստացրել է բելառուսական 7 ընկերության արտադրության կաթնամթերքների նկատմամբ վերահսկողությունը, որի պատճառ են հանդիսացել չափանիշների խախտումները: Այսօր նրանց գումարվել է եւս վեց ընկերություն, որոնց մոտ հայտնաբերվել են սանիտարական նորմերի խախտումներ:
Ավելի վաղ գերատեսչությունը քանիցս սահմանել եւ չեղարկել է բելառուսական այս կամ այն ապրանքախմբերի նկատմամբ սահմանափակումներ, ինչպես նաեւ խստացրել լաբորատոր վերահսկողությունը: Սահմանափակումները վերաբերել են շուրջ 50 բելառուսական ընկերության:
Սովորաբար նման խիստ սահմանափակումների գործադրումը Ռուսաստանի կողմից գրեթե միշտ հանգեցրել է պաշտոնական Մինսկի շատ կտրուկ արձագանքին՝ հանգեցնելով առեւտրային պատերազմի:
Եղել է դեպք, որ Բելառուսի իշխանությունները որպես դեմարշ անգամ վերականգնել են ՌԴ-ի հետ սահմանային մաքսային վերահսկողությունը, ինչը մեկ միասնական տնտեսական ու մաքսային տարածքում գտնվող ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար չլսված քայլ է: