Պետք է անենք ամեն ինչ, որ Մարտի 1-ը շուտ մոռացվի զոհերի հարազատների համար. Գագիկ Մելիքյան
ԵԼՔ խմբակցության հրավիրած Մարտի 1-ի, 2-ի դեպքերի կապակցությամբ խորհրդարանական լսումների ժամանակ ելույթ ունեցավ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը եւ նշեց, որ պետք է անենք ամեն ինչ, որ Մարտի 1-ը շուտ մոռացվի զոհերի հարազատների, հայ ժողովրդի եւ պետության համար:
«Այն օրվանից անցավ 10 տարի, որը դարձավ բոլորիս եւ հայոց պատմության սեւ էջը: Այն ինչ տեղի ունեցավ ոչ մեկի ցանկությունը չէ՝ բացարձակապես: Դեպքերն անցանկալի էր եւ բոլորիս համար անընդունելի: Պետք է անենք ամեն ինչ, որ Մարտի 1-ը շուտ մոռացվի զոհերի հարազատների, հայ ժողովրդի եւ պետության համար: Ես հասկանում եմ, որ իրադարձությունների որեւէ մասնակից չէր ցանկանում Սահմանադրական կարգ խախտեր, ակամայից գնաց դրան: Այն բոլոր զոհերը, որ ունեցանք, հասկանում եմ, որ նրանք հանուն հայրենիքի ուզել են լավ բան անել, բայց այդ ամենով պետականություն էր կործանվում: Հանուն հայրենիքի խիստ վտանգավոր է պետություն ջարդել: Ես դա չեմ կարող երբեք արդարացնել: Որեւէ մեկը չի կարող ժխտել, որ այս ընթացքում լուրջ առաջընթացներ ունենք ժողովրդավարության մեջ: Ամեն ինչ տեսանելի է, ամեն ինչ ընկալելի: Տարաձայնությունները պետք է լսենք բանակցային գործընթացով, այսպես լսումների ժամանակ: Ոչ ոք չի ցանկանում տեսնել զոհ եւ կողքին թալանվող խանութ: Այն ինչ կատարվում է Դատախազության կողմից՝ ճիշտ ճանապարհն է հարցին ճիշտ լուծում տալու համար: Կերկարի ժամանակը, թե չի երկարի, ավելի շուտ բացահայտումներ կլինեն, թե ավելի՝ ուշ, կարեւորն այն է, որ բացահայտվի: Քննությունը շարունակվում է եւ առաջընթաց կա»,- ասաց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը: