Ալավերդու ճոպանուղին 2 տարի է՝ չի աշխատում (լուսանկարներ)
Ալավերդի քաղաքի ճոպանուղին արդեն երկու տարի է, ինչ չի շահագործվում: Ճոպանուղու բացակայությունը մի շարք անհարմարություններ է ստեղծում քաղաքի երկու թաղամասի բնակիչների համար: Հատկապես՝ քաղաքի վերին մասում գտնվող Սարահարթ թաղամասի բնակիչների, որոնց համար քաղաքի կենտրոն իջնելու ամենահարմար ճանապարհը ճոպանուղին էր:
Armtimes.com-ի հետ զրույցում բազմաթիվ ալավերդցիներ փաստել են, որ ճոպանուղու վերաշահագործումը իրենց համար օրակարգային խնդիրներից մեկն է այսօր:
Քաղաքի գլխավոր զարկերակը համարվող ճոպանուղին շահագործման է հանձնվել 1977 թվականին:
Գործունեության ընթացքում ճոպանուղին երկու անգամ է երկարատև ժամանակով դադարեցրել գործունեությունը: Իսկ ահա 2016թ.-ի մարտի 1-ից ճոպանուղու շահագործումը վերջնականապես դադարեցվել է:
Ճոպանուղին գտնվում է «Վալեքս» խմբի ընկերության հաշվեկշռում:
Ալավերդի համայնքի ղեկավար Սասուն Խեչումյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում դժվարացավ նշել, թե երբ կսկսվի քաղաքի խորհրդանիշ համարվող ճոպանուղու շահագործումը, միայն փաստեց, որ ճոպանուղին կվերագործարկվի տեխնիկական վերազինումից հետո:
Ըստ քաղաքապետի՝ իրենք առաջիկայում քննարկում են իրականացնելու մարզպետի եւ «Վալեքս» խմբի ընկերությունների ղեկավարների հետ, որի ժամանակ քննարկվելու է նաեւ ճոպանուղու հետագա շահագործման հարցը. «Ես, պարոն մարզպետն ու սեփականատերը հանդիպում ենք ունենալու, օրակարգային հարցեր կան, որի շուրջ քննարկում ունենք: Օրակարգային հարցերից մեկն էլ դա է, երբ որ մենք կհանդիպենք, կքննարկենք ու ինչ-որ լուծման ճանապարհ կգտնենք՝ նոր կհայտարարենք»,- ասաց քաղաքապետը: