ԲԴԽ-ն առաջիկայում ոչինչ չի տեսնի, չի լսի ու չի ասի. Փաշինյանի ելույթը՝ ընդգծուն նկարներով
ԱԺ-ում Բարձրագույն դատական խորհրդի թեկնածուներին ներկայացնելու ժամանակ ելույթով հանդես եկավ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը եւ խոսելով մինչ այդ հնչեցրած իր հարցերի մասին, ասաց.
«Այս ընթացքում, երբ քննարկումը տեղի էր ունենում, ես փորձում էի վերնագրել եւ հանգեցի հետեւյալ վերնագրին՝ «Սահմանադրական «հայբուդուր». արար 1»: Բոլոր ելույթներում մենք ասում ենք, որ ուզում ենք սա (ելույթի ընթացքում Փաշինյանն իր ձեռքում պահել էր արդարադատության խորհրդանիշ Ֆեմիդայի նկարը,- հեղ.): Բոլորի ելույթներում կարմիր թելի նման անցնում էր այն, որ մեզ Ֆեմիդայի նման արդարադատություն է պետք: Խորհրդարանական մեծամասնությանը դատական համակարգի կայացման այս կոնտեքստում դուր չէին եկել մեր հարցադրումները: Ասում են՝ կուզեինք, որ հարցերը բազմազան լինեին, բայց չեն նկատում, որ իրենք ո՛չ հերթագրվել են, ո՛չ հարց են տվել: Այդ հարցերը տալով ուզում էի ճշտել Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամության թեկնածուների հարաբերությունը՝ ճշմարտության հետ: ՀՀ արդարադատության պրոբլեմը ո՛չ դատական օրենսգիրքն է, ո՛չ քրեական օրենսգիրքը, ո՛չ ընթացակարգերն են, ո՛չ էլ սանկցիաները: Պրոբլեմը ճշմարտության հետ հարաբերության մեջ է: Մեր դատական համակարգը սուտը սպասարկող, ճշմարտությունը կոծկող դատական համակարգ է: Ի՞նչ իմացանք մենք այս հարցուպատասխանի ընթացքում: Գագիկ Հարությունյանից իմացանք, որ Հայաստանում երբեք նախագահական ընտրությունները չեն կեղծվել: Ինքը եղել է փոխնախագահ, վարչապետ, ՍԴ նախագահ ու չգիտի, Հայաստանում քաղբանտարկյալ եղե՞լ է, թե՞ ոչ: Սա նրա հարաբերությունն է ճշմարտության հետ: Դա չգիտեն նաեւ այլ բազմաթիվ մարդիկ, նույն ռանգի, ավելի բարձր կամ ավելի ցածր. ոչ հերքում են, ոչ հաստատում: Ամենահարմար դիրքն է, որ ոչ մի տեղից չկպնեն: Գեւորգ Դանիելյանը եղել է արդարադատության այն նախարարը, որի օրոք Հայաստանի բանտերը լիքն են եղել քաղբանտարկյալներով, եւ նրանց ոչ միայն բռնել են, այլ նրանց նկատմամբ հասցեական հետապնդումներ են եղել՝ կոտրելու, կտտանքների ենթարկելու: Բայց դա ի՞նչ կապ ունի, կարդացեք նրա գիտական հոդվածները, ոսկե ուլունքները շարած է»,- հեգնեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս դատական համակարգից որ բողոքում են, բոլորն իրենց ուսանողներն են, իրենց ոսկեղենիկ հոդվածներով:
Նա գլխավերեւում պարզեց Ֆեմիդայի պատկերով նկարը ու ասաց. «Մենք ուզում ենք ստանալ սա, բայց ստանում ենք սա»,- Ֆեմիդայի նկարը փոխարինելով երեք կապիկների հայտնի լուսանկարով, որոնք ոչինչ չեն տեսնում, չեն լսում եւ չեն ասում: