Սերժ Սարգսյան, ծնվել է Տեղ գյուղում, ազգովի ողբացինք, որ տեղում չի մեռել. Պավել Մանուկյան
Վաղը լրանում է Մարտի 1-ի ոճրագործության 10 տարին: Տասը տարի անց մեղավորները շարունակում են մնալ ազատության մեջ, իսկ գործն էլ, ըստ էության դասվել է չբացահայտվածների շարքին:
Մարտի 1-ի դեպքերին այսօրվա դատական նիստի ժամանակ անդրադարձավ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Պավել Մանուկյանը: «Մարտի 1-ը մեր իշխանությունների ապրիլի 24-ն է, եթե մենք պահանջում ենք, որ ցեղասպանությունը դատապարտվի, այս ցեղասպան իշխանությունն առաջին հերթին պետք է դատապարտվի: Պատմության էջերի մեջ մենք կհանդիպենք հետեւյալ նախադասության՝ ախոռներից որպես հիշողություն, հայ ժողովրդի պատմության մեջ գրելու ենք՝ Սերժ Ազատի Սարգսյան, ծնվել է հերոսական Տեղ գյուղում, ազգովի ողբացինք, որ տեղում չի մեռել»,- հայտարարեց Մանուկյանը, որը դահլիճում ներկա գտնվողների կողմից ընդունվեց ծափահարություններով:
Պավել Մանուկյանը նիստերի դահլիճ բերվեց նիստը սկսվելուց մոտ 4 ժամ անց միայն. նախորդ նիստին մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի եւ խմբի մի քանի անդամների միջեւ տեղի ունեցած միջադեպից հետո դատարանը Պավել Մանուկյանին 5 ժամով հեռացրել էր նիստերի դահլիճից: Նիստերի դահլիճից 10 ժամով հեռացվել են նաեւ Արայիկ Խանդոյանը, Սմբատ Բարսեղյանը, իսկ Գագիկ Եղիազարյանը՝ 20 ժամով:
Մեղադրող դատախազներն այսօր շարունակվեցին հրապարակել գործում եղած ապացույցները: Դրանք, մեղմ ասած, չէին հետաքրքրում ինչպես պաշտպաններին, այնպես էլ՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին: «Սասնա ծռերը» ապացույցների հրապարկման ողջ ընթացքում զրուցում էին իրար հետ ինչ-որ հարցեր քննարկում, իսկ դատախազները, ըստ էության ապացույցները իրենց համար էին ընթերցում, դրանք հազիվ էին լսելի ապակիներից այն կողմ գտնվող քաղաքացիների համար: Այս առնչությամբ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սեդրակ Նազարյանը դիմելով դատավոր Մեսրոպ Մակյանին՝ ասաց. «Ուրեմն Մակեյան, որ քո միկրոֆոնը ըտեղ դրած խոսում ես լսվում ա, ու որ ասում ես հայտարարություն անենք, լուրջ տեսք ես ուզում տաս էս դատավարությանը»: Նազարյանը, սակայն նախազգուշացվեց դատավորի կողմից, նա հորդորեց դատարանի հետ «դուք»-ով խոսել: «Մենք էս որպես դատարան չենք ընդունում, այնտեղ ինչ կարդում են մեզ բացարձակ չի հետաքրքրում, այդ ամեն ինչը մենք ձեր համար կարան ասենք, ձեր համար կարդացեք, ձեր համար լսեք, մենք էդ գործերում չկանք, մեզնից հեռու պահեք»,- հայտարարեց Սեդրակ Նազարյանը: