Ժողովրդի արգանդը դեռ չի չորացել. պատգամավորը՝ Սերժ Սարգսյանի փոխարեն այլ թեկնածուի մասին
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը լրագրողների հետ զրույցում խոսելով Սերժ Սարգսյանի այն խոսքերի մասին, որ եթե առաջադրվի վարչապետ, ուրեմն դա կլինի մեկ հավելումով՝ երիտասարդ լիդերներ պատրաստելու նպատակով: Լրագրողները պատգամավորից հետաքրքրվեցին, թե՝ սա Սերժ Սարգսյանի կողմից հայտարարություն չէ՞ վարչապետ դառնալու մասին եւ արդյո՞ք չի դրժում 2014 թվականի իր հայտարարությունը:
«Տեղին չէ օգտագործել դրժել արտահայտությունը: Հանրապետության նախագահը իր խոսքում ասել է, որ անհրաժեշտ է մեջբերումներ կատարելիս լինել բարեխղճորեն, որպեսզի ենթատեքստը ճիշտ ստացվի: Նախագահը ներկայացրել է այն, ինչ ասվել է շատ հստակ, որ խոսքը հավակնությունների մասին է: Նա երեկ եւս վերահաստատել է, որ նման հավակնություններ չկան, բայց կա ռեալ քաղաքական իրավիճակ, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում խորհրդարանական մեծամասնությանն է պատկանում սահմանադրական իրավունքը ներկայացնելու վարչապետի իր թեկնածուին»,- ասաց Սամվել Ֆարմանյանը եւ ավելացրեց, որ յուրաքանչյուր ՀՀԿ-ական իր փաստարկումն ունի, որ պետք է առաջադրել Սերժ Սարգսյանին:
Պատգամավորը նշեց, որ քննարկումները շարունակվում են: ՀԺ-ի հարցին, թե այս ընթացքում ՀՀԿ-ականներն ասում էին, որ վարչապետի թեկնածուի մասով քննարկումներ չեն եղել, բայց երեկ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այս ընթացքում քննարկումներ եղել են, Ֆարմանյանն ասաց.
«Նախագահ Սարգսյանն ասել է այն, որ կուսակցական ինստիտուցիոնալ հարթակում քննարկումներ չեն եղել: Խոսքը վերաբերվում է նրան, որ մեզանից յուրաքանչյուրն ունեցել է քննարկում միմյանց հետ, ինչպես նաեւ նախագահի հետ»,- ասաց նա:
Ֆարմանյանը նշեց, որ, բնականաբար, մեր երկրում կան մարդիկ, ովքեր կարող են ստանձնել պետության ղեկավարի առաքելությունը: