Մտահոգիչ վիճակագրություն. հանցագործությունների մեծ մասը կատարվում է երեխաների նկատմամբ
Մտահոգիչ վիճակագրական տվյալներ, որոնք վկայում են հասարակական, ընտանեկան հարաբերություններում տեղի ունեցող բացասական ձեւախեղումների մասին։
Հանրապետությունում գրանցվող սեռական բնույթի հանցագործությունների մեծ մասը կատարվում են երեխաների նկատմամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
«Այսպես՝ 2015թ. ընթացքում ՀՀ ՔԿ վարույթում սեռական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 131 քրեական գործ, որից 84-ը կատարվել է երեխաների նկատմամբ (սեռական հանցագործությունների ընդհանուր թվի 64 տոկոս), 2016թ. ընթացքում քննվել է 157 քրեական գործ, որից 110-ը՝ կատարված երեխաների նկատմամբ (70 տոկոս), իսկ 2017թ. ընթացքում քննվել է 161 քրեական գործ, որից 101-ը՝ կատարված երեխաների նկատմամբ (62.7տոկոս):
Իհարկե, նվազելու միտումն առկա է, բայց ինքնին այդ ցուցանիշը բավական տխուր իրականության մասին է փաստում»,- Facebook-ի իր էջում գրում է Սոնա Տռուզյանը: