«Եվա» ֆիլմի իրանահայ ռեժիսորն ակնկալում է հայ մտավորականության աջակցությունը
«Ֆիլմմոր» միջազգային կինոփառատոնում արգելվել է ցուցադրել իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադի «Եվա» ֆիլմը: Ֆիլմը նախատեսված էր մարտի 17-ին ցուցադրել Ստամբուլում, սակայն ցուցադրությունից ժամեր առաջ Ստամբուլի նահանգապետարանը զգուշացրել է Ներքին գործերի նախարարության կողմից դրված արգելքի մասին:
Համաձայն պոլսահայ համայնքի «Մարմարա» օրաթերթի հրապարակումների, «Ֆիլմմոր» կինոփառատոնի ներկայացուցիչներից Մելեք Օզմանը նշել է, որ ֆիլմն արգելվել է Ադրբեջանի ղեկավարության պաշտոնական միջամտությամբ: Ադրբեջանական կառավարության հաղորդագրության համաձայն, ֆիլմը «տպավորություն» է ստեղծում, թե Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է, ինչն էլ, ըստ երեւույթին, թուրքական իշխանությունների կողմից անմիջապես ընդունվել է ի գիտություն, եւ կինոփառատոնի առջեւ արգելք է դրվել:
«Եվա» ֆիլմի գլխավոր ռեժիսորն ու սցենարի հեղինակը իրանահայ Անահիտ Աբադն է: Ֆիլմն արգելելու հնարավոր պատճառների եւ իրավիճակի շտկման համար իրականացվող քայելերի մասին «Հժ»-ն զրուցել է ռեժիսոր Անահիտ Աբադի հետ: Վերջինս մեզ փոխանցեց, որ արգելքի մասին առաջին անգամ թրքալեզու մամուլից է տեղեկացել: Այժմ պաշտոնական նամակով դիմել է «Ֆիլմմոր» փառատոնի տնօրենին ու սպասում է պատասխանի:
«Անկեղծ ասած, չէի սպասում, քանի որ ֆիլմը չունի արգելվելու որեւիցե պատճառ, սակայն քաղաքական դրդապատճառները միշտ էլ կարող են անկանխատեսելի լինել»,- ասաց Անահիտ Աբադը: Ռեժիսորը նաեւ նշեց, որ «Ֆիլմմոր» փառատոնը կանանց թեմատիկայով ֆիլմերի մեկամսյա ցուցադրություն էր իրականացնելու: Փառատոնին ընտրված շուրջ 20 ֆիլմերի թվում ընտրվել էր նաեւ «Եվա» ֆիլմը:
Նշենք, որ «Եվա» ֆիլմի արգելքի հարցը մարտի 19-ին Թուրքիայի խորհրդարանում բարձրացրել է նաեւ հայազգի պատգամավոր Սելինա Դողանը: Սելինա Դողանը մեջլիսի ղեկավարությանն է ներկայացրել Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին ուղղված գրավոր հարցում՝ հետաքրքրվելով ֆիլմի ցուցադրումն արգելելու պատճառների մասին:
Դողանը իր հարցման մեջ նշել է, թե ներքին գործերի նախարարությունն արդյո՞ք ուսումնասիրել է ֆիլմի ժապավենը, եւ եթե այո, ապա ֆիլմի ո՞ր տեսարանն է պատճառ հանդիսացել նման արգելքի համար: Անահիտ Աբադը մեր զրույցում նշեց, որ անկախ նրանից, թե Սելինա Դողանի քայլը ինչ դրական արդյունք կտա, միեւնույնն է՝ անչափ շնորհակալ է Դողանից:
Իրանահայ ռեժիսորն ասում է, որ առաջին անգամ է, երբ իր նկարահանած ֆիլմը պաշտոնական արգելքի է հանդիպում, վերջինս ակնկալում է նաեւ հայ մտավորականության աջակցությունը, ասելով. «Եթե այս պահին մեր քաղաքացիները մենակ թողնեն «Եվա»-ին, ապա «Եվա»-ն կկորցնի համաշխարհային ճանաչում ունենալու հնարավորությունը»:
Անահիտ Աբադը վստահեցնում է, որ եթե հիմա ոչ մի քայլ չձեռնարկվի, ապա նմանօրինակ քայլերը, սադրանքները շարունակական կլինեն եւ կխանգարեն դրսում ապրող եւ ստեղծագործող հայերին: «Եթե մեր արվեստը նման դաժան ձեւերով սահմանափակվի, ապա ինչպես եմ ես՝ հայ արվեստագետս հետագա գործունեություն ծավալելու հայի, հայկականի մասին»,- մտահոգություն է հայտնում իրանահայ ռեժիսորը:
Ստամբուլից հետո փառատոնին ներկայացված «Եվա» ֆիլմը ցուցադրվելու էր Անթալիա, Իզմիր, Տրապիզոն, Բեդրում, Մարսյա, Ադանա եւ Դիարբեքիր քաղաքներում: Անահիտ Աբադը նշում է, որ «Եվա»-ն համամարդկային կոնտեքստում հանդիպող իրականության արտացոլանքն է. «Մի՞թե այսքան դժվար է համամարդկային թեմաները հանդուրժելը»,- ասում է նա:
Նշենք, որ իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադը մինչ այս էլ ֆիլմեր է նկարել Հայաստանում, սակայն «Եվա»-ն նրա առաջին լիամետրաժ կինոնկարն է: «Եվա» Ֆիլմը դրամա է մի կնոջ մասին, որն ուզում է մոռանալ իր կյանքում տարիներ առաջ տեղի ունեցած մութ ու ծանր պատմությունը։ Նա դստեր հետ հեռանում է Երեւանից, հաստատվում  է Արցախում՝ ծանոթների մոտ։ Սակայն անցյալը ամենուր հետապնդում է նրան:
Ֆիլմը նկարահանվել է Արցախում։ Դերասաններն են Նարինե Գրիգորյանը, Շանթ Հովհաննիսյանը, Մարջան Ավետիսյանը, Ռոզի Ավետիսովան, Սերգեյ Թովմասյանը, Վրեժ Քասունին, Տիգրան Դավթյանը, Նանոր Պետրոսյանը, Էվելինա Ադամյանը, Մարատ Դավթյանը եւ այլք: