Հայաստանում կարմրուկի 3 նոր դեպք է գրանցվել. այս տարի արդեն տասը հիվանդ է գրանցվել
Հայաստանում կարմրուկով հիվանդացության երեք նոր դեպք է գրանցվել: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ առողջապահության նախարարության իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանի ֆեյսբուքյան էջից:
«Հայաստանում լաբորատոր հաստատված կարմրուկով հիվանդների երեք չպատվաստված կոնտակտավորների մոտ եւս հաստատվեց կարմրուկը: Այսպիսով, 10 հիվանդից 9-ը բոլորովին չեն պատվաստվել, իսկ մեկը՝ ուներ ընդամենը 1 դեղաչափ (տարիքային 2-ի փոխարեն): Հիվանդների մեջ կան տարբեր տարիքի եւ տարբեր սոցիալական կարգավիճակով անձինք»,- գրել է Գայանե Սահակյանը եւ հավելել՝ դեռ կա՞ն կասկածներ, որ վիրուսը չի ճանաչում սահման, գտնում է չպատվաստվածներին:
Հավելյալ պարզեցինք, որ հիվանդության բոլոր տասը դեպքերը գրանցվել են այս տարի: Հիվանդները հետեւյալ տարիքային խմբերում են. 3 անձ՝ 40-44 տարեկան, 2 անձ՝ 23-26 տարեկան, 1 անձ՝ 15 տարեկան, 4 անձ՝ 6-8 տարեկան:
Նշենք, որ մինչեւ այս հայտարարվում էր, որ Հայաստանում տարեկան գրանցվում է կարմրուկի մեկ-երկու դեպք, որոնք, որպես կանոն, լինում են բերովի: Պատճառաբանվում էր, որ մեր երկրի բնակչությունը հիվանդության դեմ պատվաստված է 97-98 տոկոսով: Ու հենց դա հաշվի առնելով էլ Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավարը ռիսկ չէր տեսնում, որ Հայաստանի հարեւան ու մոտական երկրներում բավական մեծ տարածում գտած կարմրուկի վարակը կարող է լուրջ վտանգ սպառնալ նաեւ Հայաստանին: