Ռուսաստանը պահանջում է դիվանագետների այց՝ գիտակցության եկած Յուլիա Սկրիպալի մոտ
Ինչպես արդեն տեղակցրել ենք, երեկ ռուսական լրատվամիջոցները՝ Sky News-ին հղում անելով, հայտնեցին, որ Մեծ Բրիտանիայում թունավորված ՌԴ նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալի դստեր՝ Յուլիայի ինքնազգացողությունը լավացել է, նա դուրս է եկել ծայրահեղ ծանր վիճակից ու աստիճանաբար ապաքինվում է:
Երեկոյան արդեն պարզ դարձավ, որ Յուլիան ամբողջությամբ գիտակցության է եկել, արդեն կարող է խոսել, BBC-ի ռուսական ծառայության տեղեկացմամբ, հայտնել էին Սոլսբերիի հիվանդանոցից:
Այս տեղեկատվությունից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ իրենք պահանջում են դիավանագիտական այց՝ Սոլսբերիի հիվանդանոց ու դիվանագետների տեսակցություն՝ Յուլիայի հետ: Ու քանի որ Յուլիա Սկրիպալը Ռուսաստանի քաղաքացի է, Մեծ Բրիտանիան իրավունք չունի արգելել իրենց տեսակցության իրավունքը: ՌԴ-ն սպասում է Լոնդոնի արձագանքին:
Միաժամանակ նաեւ հայտնվում է, որ ռուս նախկին հետախույզ Սերգեյ Սկրիրպալը դեռ գտնվում է կայուն կրիտիկական վիճակում, դրական տեղաշարժ չկա: