Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտը նոր տնօրեն ունի
Երեւանի Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտի գործադիր տնօրենի պաշտոնում երեկ նշանակվել է Էդուարդ Բարսեղյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Երեւանի պետական բժշկական համալսարանից: Բարսեղյանը մինչեւ այդ նույն բուհի աշխատակազմի ղեկավարն էր:
«Միքայելյան» հիվանդանոցի գրեթե ամբողջ բաժնետոմսերը համալսարանը ձեռք է բերել տարեսկզբին՝ կառավարության որոշմամբ: Երբեմնի առաջատար կենտրոնը վերջին տարիներին դեպի մարում էր գնում ու պարբերաբար տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ այն վաճառվելու է: Բժշկական համալսարանը ձեռք է բերել «Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտ» փակ բաժնետիրական ընկերության կանոնադրական կապիտալի 90.5 տոկոս մասնաբաժինը՝ մոտ 2.5 միլիարդ դրամով: Դա իրականացվել է վարկային միջոցներով: Նույն կերպ նախատեսվում է նաեւ ներդրումներ կատարել:
Գործարքի արդյունքում ընկերությանը պատկանող 32 000 քմ ընդհանուր մակերեսով շենքերն ու շինություններն անցել են Համալսարանի տնօրինության տակ: Հայտարարվել է, որ մոտ 4 մլն ԱՄՆ դոլար լրացուցիչ ներդրումների իրականացման պարագայում հնարավորություն կստեղծվի ունենալու լրացուցիչ 32 000 քմ ուսումնական, գիտական, կլինիկական եւ հանրակացարանային գործառույթների իրականացնելու համար արդի պայմաններ։ Բժշկական համալսարանն այդպիսով կունենա մոտ 59 000 քմ «արտադրական» տարածքներ: