ԵՊՀ-ում դասադուլ է սկսվել՝ ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի 3-րդ ժամկետի
Այսօր առավոտյան Երեւանի պետական համալսարանի մի խումբ ուսանողներ դասադուլ են սկսել ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի կառավարման երրորդ ժամկետի:
Ուսանողները դեռ վաղ առավոտից հավաքվել էին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի մոտ, որտեղից դասադուլի կոչերով պտտվեցին մյուս մասնաշենքերի բակերով, իրազեկեցին այսօր՝ ժամը 18.30-ին, Ազատության հրապարակում մեկնարկելիք շուրջօրյա հանրահավաքների մասին: Ուսանողները կոչ էին անում միանալ իրենց ու շարժվել Հյուսիսային ավտոկայան՝ դիմավորելու #ԻմՔայլը նախաձեռնության քայլերթի մասնակիցներին։
Դասադուլավոր ուսանողները քիչ առաջ մտան ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենք եւ գիտխորհրդի դահլիճի դռան վրա փակցրեցին Մերժիր Սերժին, #ԻմՔայլը գրությամբ թռուցիկներ:
Մեր զրույցում #ԻմՔայլը նախաձեռնության անդամ, ԵՊՀ ուսանող Վահան Կոստանյանն ասաց, որ այս քայլով իրենք կոչ են անում ԵՊՀ գիտխորհրդի եւ հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին՝ դրսեւորել «քաղաքացիական բարոյականություն», ինչպես երեկ ԵՊՀ ղեկավարությունն էր կոչ անում ուսանողներին եւ միանալ բողոքի ակցիաներին:
Ուսանողները համալսարանում անցկացրած իրազեկման ընթացքում պարբերաբար կարդում էին Սերժ Սարգսյանի հայտնի հայտարարությունը՝ ՀՀ նախագահի եւ վարչապետի պաշտոններին չհավակնելու մասին։ Ակցիայի մասնակիցները շենքերի ներսում գտնվող ուսանողներին կոչ էին անում միանալ դասադուլին ու սպասվող հանրահավաքին՝ նշելով որ ԵՊՀ դասախոս Արայիկ Հարությունյանը եւս դասադուլի կոչ է արել։ Այս պահին Հարությունյանը քայլերթի մասնակիցների հետ շարժվում է Երեւան՝ Ազատության հրապարակ:
Դասադուլի մասնակիցները «Քայլ արա, մերժիր Սերժին» վանկարկելով դուրս եկան Երեւանի պետական համալսարանի տարածքից, քայլերթով շարժվեցին դեպի Բաղրամյան փողոց, որտեղից էլ այս պահին ավտոբուսով գնում են #ԻմՔայլը քայլերթի մասնակիցներին ընդառաջ:
Ակցիայի ողջ ընթացքում քաղաքացիական հագուստով մի քանի ոստիկաններ քայլում են ուսանողների հետևից։ Իսկ մի խումբ տղաներ, ներկայանալով որպես ուսանող, պարբերաբար փորձում բախում հրահրել: