Մեր հայ քաղաքացիների ապրած ցավերը կիսելը թուրք ազգի խղճի պահանջն է. Էրդողանի կոչը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այսօր ցավակցական ուղերձ է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հարգելի Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյան, շատ թանկագին իմ հայ քաղաքացիներ, ի սրտե ողջունում եմ ձեզ:
Այսօր դուք Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվարին ու բարդ պայմաններում մահացած Օսմանյան կայսրության քաղաքացի հայերի հիշատակը հարգելու համար միախմբվել եք Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի տանիքի ներքո:
Կյանքից զրկված օսմանյան հայերին ևս մեկ անգամ հարգանքով հիշատակում և նրանց երեխաներին ու թոռներին անկեղծ ցավակցություններս եմ հայտնում:
Այս կապակցությամբ հոգու խաղաղություն և ողորմություն եմ խնդրում նույն ժամանակահատվածում հիվանդությունների, գաղթերի, պատերազմի ու բախումների հետևանքով մահացած միլիոնավոր օսմանյան քաղաքացիների համար:
Պատմության ընթացքում մենք մշտապես եղել ենք ցավերը կիսող, այլ ոչ դրանք տարբերակող կամ դրանցով մրցակցող: Այսօր էլ Թուրքիան ջանում է հզորացնել խաղաղության ու եղբայրության ուժը՝ հենվելով պատմական ժառանգության վրա: Մեր հայ քաղաքացիների՝ պատմության ընթացքում ապրած ցավերը կիսելը թուրք ազգի խղճի ու բարոյականության պահանջն է:
Ես համոզված եմ, որ Թուրքիայի հայ քաղաքացիները շարունակելու են իրենց կարևոր ներդրումն ունենալ երկրի մշակութային, քաղաքական ու տնտեսական ոլորտներում», -ասված է Էրդողանի ուղերձում: